Çin'den ABD'ye Taiwan'a silah satışını durdurma çağrısı

2019-07-09 17:20:01

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Taiwan'a silah satışını derhal durdurmasını istediklerini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (SGIA) Taiwan'a 2 milyar 220 milyon dolar değerinde silah satmayı planladığı konusunda bugün ABD Kongresi'ni bilgilendirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang aynı gün konuyla ilgili açıklamasında, ABD'nin Taiwan'a silah satışının uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine aykırı olduğunu dile getirdi. Çinli sözcü, ABD'nin bu girişiminin, Tek Çin ilkesi ve Çin ile imzaladığı üç ortak bildiriyi ciddi şekilde ihlal ettiği gibi Çin'in egemenliği ve güvenlik çıkarlarına da zarar verdiğine dikkat çekti. Çin'in bu girişime kararlılıkla karşı çıktığını ve ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğunu dile getiren Geng Shuang, sözlerine şöyle devam etti:

“Taiwan, Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Hiç kimse, Çin hükümetinin ve halkının ulusal egemenliğiyle toprak bütünlüğünü koruyan ve Çin'in içişlerine karışan yabancı güçlerle mücadele eden kararlı iradesini küçümsemesin. Çin-ABD ilişkilerinin ve Taiwan Boğazı'nda istikrarın korunması için, ABD'nin Çin ile imzaladığı üç ortak bildiride verdiği taahhütleri yerine getirip, silah satışını durdurmasını ve Taiwan'la askeri ilişkilerini kesmesini istiyoruz.”

Aynı gün Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Başkanı Yang Jiechi, Çin Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi Sözcüsü Ma Xiaoguang, ABD'nin Çin'in Taiwan bölgesine silah satışına karşı çıktıklarının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor