Japon tarihçi açıkladı: Japon ordusu Çin'de gaz bombası kullandı

2019-07-09 10:37:10

Japon tarihçi Matsuno, Japon işgalcilerin Çin'de savaş sahasında gaz bombası kullandığını kaydeden detaylı bir rapora ulaştığını açıkladı.

Söz konusu haber dün Japonya'nın Kyodo haber ajansında yer aldı.

Matsuno, Japon ordusunun kendi kayıtlarında erozif gazının kullanımıyla ilgili bir belgeye ulaştığını ve eldeki kanıtların çok güçlü olduğunu belirtti.

Çin'i işgal savaşıyla ilgili bilinen gerçeklerin “buzdağının sadece görünen kısmı” olduğunu dile getiren Matsuno, gerçeklerden ders alınması ve bu trajik tarihin tekrarlanmaması gerektiğine dikkat çekti.

Matsuno'nun açıkladığı belgelere göre, Temmuz 1939'da Japon kuvvetleri, Çin'in Shanxi eyaletinin doğusunda bulunan dağlık bölgedeki muharebe sırasında, Çin askerlerine solunum organlarını kuvvetli şekilde tahrip eden 231 adet “kırmızı mermi” ve cilt ile mukoza zarının iltihaplanmasına neden olan 48 adet “sarı mermi” fırlattı.

2010'da Meiji Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayan Japon tarihçi Matsuno Japon ordusunun kimyasal silah kullanımıyla ilgili pek çok kitap yazdı.

Japon işgali Çin'de büyük acılar bıraktı

1931-1945 yıllarında süren Çin Halkının Japon Saldırganlara Karşı Direniş Savaşı, İkinci Dünya Savaşı'nın önemli bir parçasıdır.

19 Eylül 1931'de, işgalci Japon birlikleri Çin'in kuzeydoğu bölgesini işgal etti. 7 Temmuz 1937'de, Japon askerlerinin Beijing yakınında bulunan Marco Polo Köprüsünü (Lugouqiao) geçmesiyle Çin ile Japonya arasındaki savaş resmen başladı.

14 yıl süren savaşta Japon saldırganlar Çin'de katliamlara imza attı. Bunlardan en dikkat çekeni 1937 yılında 300 bin insanın hayatına mal olan Nanjing katliamı idi.

Japon imparatorluk ordusuna bağlı 731. birlik, Çin'in Harbin kentinde Çinli esirlerin üzerinde biyolojik ve kimyasal deneyler yaptı.

Uzun yıllar süren savaşın ardından 15 Ağustos 1945'te Japonya teslim oldu. 2 Eylül 1945'te Çin, Japonya'nın koşulsuz bir şekilde teslim olduğunu kabul etti. 3 Eylül 1945'te, bu zaferin kutlanması için Çin'de resmi tatil olarak belirlendi.

2014 yılında alınan kararla 3 Eylül günü Japon Saldırganlara Direniş Savaşı Zaferini Anma Günü olarak belirlendi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor