Xi Jinping'den Avrupa Konseyi'nin yeni başkanına tebrik

2019-07-09 10:28:28

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Avrupa Konseyi Başkanlığına yeni seçilen Belçikalı Charles Michel'e tebrik mesajı gönderdi.

Xi Jinping mesajında, Çin'in Avrupa Birliği (AB) ile üst düzey teması sürdürerek somut işbirliğinde zegin sonuçlar elde ettiğini belirtti.

Çin-AB ilişkilerinin istikrarlı şekilde gelişmesinin hem iki tarafın çıkarına olduğunu hem de dünya barışı ve refahı için hayati önem taşıdığını ifade eden Xi Jinping, Avrupa Konseyi'yle birlikte barış, büyüme, reform ve medeniyet olmak üzere dört alanda işbirliğini ilerletmeye hazır olduklarını vurguladı.

Çin Başbakanı Li Keqiang da Charles Michel'e bir tebrik mesajı gönderdi.

Avrupa siyasetinin genç yüzlerinden

2014 yılında 38 yaşında göreve geldiğinde Belçika'nın en genç başbakanı olarak dikkat çeken Charles Michel, Donald Tusk'ın yerine geçerek 5 yıl boyunca konsey başkanlığını yürütecek.

New York Times'ta çıkan bir yorumda, Michel'in Belçika'nın kırılgan siyasetinde uzlaşmacı diplomatik diliyle koalisyonların ustası olduğu belirtilerek, siyasi olarak parçalanmış bir görüntü çizen 28 Avrupa Birliği üyesi arasında uzlaşma sağlamaya çalışırken, en çok bu becerisine ihtiyaç duyacağı belirtildi.

Charles Michel yeni görevinde aşırı sağ hükümetler, artan popülizm ve göçmen karşıtı söylemlerle mücadele etmek zorunda kalacak.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi: Sorunların çözümünde işbirliğine hazırız

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Polonya'nın başkenti Varşova'da Polonya Dışişleri Bakanı Jacek'le yaptığı görüşmenin ardından katıldığı ortak basın toplantısında Çin-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine dair açıklamalar yaptı.

Wang Yi, AB'nin yeni liderlerini başarıyla seçtiğini görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, AB'nin kendi içinde entegrasyon sağlaması ve çeşitli zorlukların üstesinden gelmesinde işbirliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Dünyanın son yüzyılda daha önce görülmemiş büyük bir değişim geçirdiğine dikkat çeken Wang Yi, dünyada iki önemli güç olarak Çin ve AB'nin çok taraflılık ve serbest ticaretin koruması, açık bir dünya ekonomisi kurulması gibi konularda fikir birliğine ve ortak çıkarlara sahip olduklarını söyledi.

Wang Yi, iki tarafın barış, büyüme, reform ve medeniyet alanlarında işbirliğini sürdürmesinin, çok kutuplu bir küresel yönetişim sisteminin temin edilmesi için elzem olduğunun altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor