Xi: Çin ile Bangladeş ortak kalkınmayı gerçekleştirecek

2019-07-05 20:56:29 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başkent Beijing'de Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin işbirliği yoluyla ortak kalkınmayı gerçekleştirmek için birlikte çaba harcayacağını söyledi.

Çin ile Bangladeş'in kalkınmanın kritik aşamalarında bulunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi, stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin pekiştirilmesinin, iki ülke ve halkın ortak çıkarlarına uyduğu gibi, Asya'nın refah ve istikrarına yararlı olduğunu belirtti.

Xi Jinping, geçmişte olduğu gibi gelecekte de Bangladeş'in bağımsızlık ve egemenliğini savunarak, ulusal koşullarına uygun kalkınma yolunu izlemesini kararlılıkla destekleyeceklerini ifade etti.

İki ülke arasındaki işbirliğinin büyük potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Xi, ticaret, yatırım, endüstriyel kapasite, enerji, ulaşım, altyapı inşası ve tarım gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra, dijital ekonomi alanındaki işbirliğinin de pekiştirilerek, “Dijital İpek Yolu”nun birlikte inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Bangladeş Başbakanı Vecid, görüşmede Tek Çin politikasını kararlılıkla izleyeceklerini ifade etti.

Çin'den destek görmeye devam etmeyi umduklarını söyleyen Vecid, iki ülke arasında ticaret, yatırım, altyapı inşası, dijital ekonomi ve terörle mücadele gibi farklı alanlardaki işbirliğinin seviyesinin yükselmesini umduklarını kaydetti.

Vecid, son olarak, ülkesinin Kuşak ve Yol'un inşasına aktif şekilde katılarak, Bangladeş-Çin-Hindistan-Myanmar Ekonomik Koridoru'nun inşasını hızlandırmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor