“Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesi iki halkın ortak beklentisi”

2019-07-01 19:58:13 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin iyi yönde gelişmesinin, hem iki ülke halklarının hem de uluslararası toplumun ortak beklentisi olduğu vurgulandı.

Basına yansıyan haberlerde, ABD'li yaklaşık 80 Asya uzmanının ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Kongresi'ne açık mektup göndermeyi planladıkları belirtildi.

Taslak metni yayımlanan mektupta, “ABD'nin Çin'i düşman olarak görmesi ve küresel ekonomiden koparmaya çalışması, ABD'nin uluslararası imajını ve itibarını zedelediği gibi, tüm ulusların ekonomik çıkarlarının da altını oyuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Başkent Beijing'de bugün düzenlenen basın toplantısında, söz konusu gelişmeyi değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, “Açık mektubun basında yer alan taslağındaki bazı mantıklı görüş ve sesleri olumlu karşılıyoruz.” dedi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump'ın G20 Osaka Zirvesi esnasında başarılı bir görüşme yaptıklarını hatırlatan sözcü, iki devlet başkanı arasında görüşmede varılan en önemli uzlaşının, Çin-ABD ilişkilerinin eşgüdüm, işbirliği ve istikrar temelinde ilerletilmesi olduğunu ifade etti.

İki tarafın ayrıca, eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde ekonomik ve ticari müzakerelerin yeniden başlatılacağını açıkladığına dikkat çeken sözcü, “Bu önemli uzlaşı, Çin-ABD ilişkilerinin gelecek aşamadaki gelişme yönünü belirlediği gibi, iki ülkede ve uluslararası toplumda olumlu yankı uyandırdı. Bu, Çin-ABD ilişkilerinin iyi yönde gelişmesinin, hem iki ülke halkının hem de uluslararası toplumun ortak beklentisi olduğunu bir kez daha kanıtladı.” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor