G20 sahnesinde Çin'in sesi

2019-06-25 11:46:04

-2030 Sürdürülebilir Kalkınma Programı hayata geçirilerek, kapsayıcılığa kuvvetli bir itici güç katılması.

2016'nın anahtar kelimesi: Küresel ekonomi yönetişimi

Çin Cumhurbaşkanı Xi, 2016 yılında Çin'in Hangzhou kentinde düzenlenen G20 Zirvesi'nde ilk kez eşitlik, açıklık, işbirliği ve paylaşıma dayalı bir küresel ekonomi yönetişimi düşüncesini kapsamlı bir şekilde açıkladı.

Xi, “adil ve verimli bir küresel finans yönetişimi yapısı”, “açık ve şeffaf bir küresel ticaret yönetişimi yapısı”, “yeşil ve düşük karbonlu bir küresel enerji yönetişimi yapısı” ile “kapsayıcı ve bağlantılı bir küresel kalkınma yönetişimi yapısı”nın beraber oluşturulacağını vurguladı.

2017'nin anahtar kelimesi: Bağlantılı

2017 yılında Almanya'da düzenlenen G20 Hamburg Zirvesi'nin ana teması, “Bağlantılı Bir Dünya Oluşturmak” şeklinde belirlendi. Xi Jinping zirvede, küresel ekonomi yönetişimi hakkında öneriler ileri sürdü.

Xi, makro politikalar hakkındaki eşgüdümü güçlendirmek, finans piyasasındaki riskleri önlemek ve finans sektörünün reel ekonominin kalkınmasına daha iyi hizmet vermesini hızlandırmak için çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

Xi ayrıca, bütün taraflara işbirliği yoluyla beraber büyümeyi hızlandırma çağrısında bulundu.

2018'in anahtar kelimesi: 10. yıl, başlangıç hedefleri ve gelecek

İlk G20 Zirvesi, 2008 yılında uluslararası finans krizinin patlak vermesinin ardından ABD'nin Washington kentinde yapılmıştı. 2018 yılı da G20 zirveleri düzenlenmesinin 10. yıldönümüydü. G20 Buenos Aires Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Xi, zirvelerin ilk başladığı zaman belirlenen hedefler ve grubun gelecek hakkında açıklamalar yaptı.

Xi, “Dünya ekonomisini 10 sene boyunca harcadığımız ortak çabalarla canlanma noktasına taşıdık. Dünya ekonomisinin 10 sene sonra da doğru yolda ilerlemesi için tekrar cesaret göstermemiz gerekiyor.” dedi.

Xi, G20 işbirliği ruhunu, “dışa açılma ve işbirliğinde, ortaklık ruhunda, inovasyonun önderlik rolünde ve geniş yarara dayalı ortak kazançta ısrar edilmesi” olarak tanımladı.

2019 G20 Zirvesi, 28-29 Haziran günlerinde Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenecek ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de 7. kez G20 yolculuğuna çıkacak…

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor