Xinjiang büyükelçileri misafir etti

2019-04-05 16:56:02

Sırbistan'ın Beijing Büyükelçisi Milan Baceviç ve Arnavutluk'un Beijing Büyükelçisi Selim Belortaja Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Urumçi ve Turfan kentlerine ziyarette bulundu.

27-29 Mart günlerinde gerçekleşen ziyarette Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şöhret Zakir, ekonomik ve sosyal alanlardaki gelişme başarılarını anlattı, terörle ve aşırıcılıkla mücadelede alınan önlemler hakkında bilgi verdi.

Şöhret Zakir, Xinjiang'da kalkınma başarısı elde etmenin kolay olmadığını, bunun terörle mücadeleyle istikrarı koruma önlemlerine dayandığını vurguladı.

Şöhret Zakir ayrıca, Xinjiang'da yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların kazanma, mutluluk ve güvenlik hislerinin yükseltildiğine işaret etti.

Konuk büyükelçiler, ziyaretle tarafsız bir şekilde Xinjiang'ı görme imkanı bulduklarını belirterek, Xinjiang'ın elde ettiği kalkınma başarılarını takdirle değerlendirdiler.

Çin'in dini inanç özgürlüğünü korumak için harcadığı çabaları da öven büyükelçiler, yasalar kapsamında terörle mücadele ve aşırıcı fikirlerden arınma çalışmalarının anlayışla karşılandığını ifade etti.

Büyükelçiler mahalleleri ve köyleri ziyaret etti, yüksek teknoloji işletmelerini yerinde inceledi. Xinjiang'da farklı etnik gruplardan vatandaşlar büyükelçilerle yüz yüze temas kurma imkanı buldu.

Mesleki eğitim merkezlerini de ziyaret eden büyükelçiler öğrencilerle bire bir etkileşim yaptı.

Büyükelçiler Xinjiang'la ekonomik, ticaret ve kültürel alanlarda daha fazla işbirliği gerçekleştirmek istediklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor