Türkçe

Japonya hükümeti, radyoaktif atık suyu denize boşaltmayı derhal durdurmalı

CMG2023-08-27 13:59:31

Japon basınında yer alan haberlere göre, Japonya’nın çok sayıda muhalif siyasi partisi ve sıradan vatandaşları, Fukuşima Nükleer Elektrik Santrali kaynaklı radyoaktif atık suyun denize boşaltılmasını sert dille eleştirdi ve hükümetin bu konuda kamuyu aydınlatması talebinde bulundu. Japonya hükümeti, 2015 yılında Fukuşima İlçesi Balıkçılık Federasyonu’na yolladığı yazılı belgede, konuya ilişkin tarafların görüşünü almadan radyoaktif atık su hakkında herhangi bir tedbir almayacakları taahhüdünde bulunmuştu. Öte yandan, Londra Atıkların Boşaltılması Sözleşmesi’nin taraf ülkesi olan Japonya’nın radyoaktif atık suyu denize boşaltması, radyoaktif atıkları denizdeki yapılar yoluyla okyanusa atmayı yasaklayan ilgili düzenlemelerin açık bir ihlalidir. Japon hükümetin bu hamlesiyle sadece Japon halkının değil, uluslararası toplumun da güvenini kaybetti.

Japon basınındaki haberlere göre, çok sayıda Japon muhalefet partisi, Japon hükümetinin radyoaktif atık suyu denize boşaltmasına karşı çıktıklarını açıklayarak, hükümetin Japonya meclisinde konuyu aydınlatmasını istediler.

Japonya Anayasal Demokrat Partisi Genel Başkanı Kenta Izumi basına verdiği demeçte, Japon hükümetinin Japon halkının sesini duymazdan gelip radyoaktif atık suyu denize boşalttığına işaret ederek, bunun Japon halkında endişeye ve şüpheye yol açtığını ve hükümetin Japonya meclisinde konuyu aydınlatması gerektiğini söyledi.

Japonya İnovasyon Partisi temsilcisi Baba Nobuyuki basına, hükümetin beklenmedik durumlarla başa çıkmaya ve halkı açık bir şekilde aydınlatmaya hazır olması gerektiğini belirtti. Japonya Komünist Partisi Genel Başkanı Shii Kazuo yaptığı açıklamada, radyoaktif atık suyu denize boşaltmanın Japonya’da balıkçılık ve turizm üzerinde olumsuz etkisi olacağını, bu nedenle boşaltmanın durdurulması gerektiğini vurguladı. Öte yandan, Japonya Anayasal Demokrat Partisi, meclisin konu hakkında olağanüstü bir inceleme oturumu düzenlemesi ve Japonya Başbakanı Fumio Kişida’nın bu oturuma katılması talebinde bulundu.

Japon halkı, Japon hükümetinin radyoaktif atık suyu denize boşaltmasına büyük öfke duyuyor. Kyodo Haber Ajansı’nın 20 Ağustos’ta gerçekleştirdiği anketin sonucuna göre, ankete katılanların yüzde 88,1’i Japonya hükümetinin radyoaktif atık suyu denize boşaltmasının Japonya'nın imajına ve potansiyel ekonomik çıkarlarına zarar vereceğinden endişe duyuyor. Ankete katılanların yüzde 81,9’u, Japon hükümetinin konu hakkında yaptığı mevcut açıklamaların yetersiz olduğu görüşünde.

Bazı Japon sivil toplum kuruluşları, 2 Ağustos’tan itibaren Japon hükümetinin radyoaktif atık suyu denize boşaltmasına karşı çıkmak üzere imza kampanyası başlattı. Şu ana kadar sadece çevrimdışı olarak 60 binden fazla imza toplandı. Japon sivil toplum kuruluşlarından “Karahindiba Evi” nin üyesi olan Makoto Yanagita kısa süre önce gazetecilere verdiği demeçte, “Radyoaktif atık suyu denize boşaltmaya kesinlikle karşı çıkıyorum." diye konuştu. Yanagita, arıtma ekipmanlarının radyoaktif atık sulardaki tüm zararlı maddeleri temizlemesinin imkansız olduğuna vurgu yaptı.

Japon hükümetinin radyoaktif atık suyu denize boşatlması, yerel balıkçıların günlük geçimlerine büyük darbe indirdi. Fukuşima ilçesinde yaşayan balıkçılardan Haruo Ono medyaya verdiği röportajda şunları söyledi:

"Radyoaktif maddeler içeren atık sular, hangi boyutta seyreltilirse seyreltilsin yine de zehirlidir! Deniz bizi besler. Deniz balıkların evidir, insanların çöp kutusu değil! Neden okyanusu kirletiyorsun?”

Güney Kore, Rusya, Filipinler ve Yeni Zelanda da dahil olmak üzere birçok ülkeden çok sayıda uzman da Japonya hükümetinin radyoaktif atık suyu denize boşaltmasından duydukları endişeyi dile getirdiler ve Japonya hükümetinin bu girişiminin son derece sorumsuz olduğunu savundular. Avustralya Uluslararası Nükleer Savaşı Önleme Doktorlar Örgütü Eşbaşkanı ve “Uluslararası Nükleer Silahların Ortadan Kaldırılması Kampanyası" nın kurucusu Tillman Ruff, Japon hükümetinin söz konusu girişiminin Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ve Londra Atıkların Boşaltılması Sözleşmesi gibi uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiğini açıkladı.

Japon hükümeti yurtiçinden ve yurtdışından yükselen haklı seslere kulağını kapatttığı gibi girişimlerinin küresel deniz çevresine ve insan sağlığına vereceği zararları önemsemiyor. Japon hükümeti, kendi halkının ve uluslararası toplumun meşru ve makul kaygılarına saygı göstermelidir, aşırı bencil ve sorumsuz tavırlardan vazgeçerek, radyoaktif atık suyu denize boşaltmayı derhal durdurmalıdır.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn