Türkçe

“Çin ve Afrika ülkeleri, modernleşme sürecinde birbirinin yoldaşı!”

CMG2023-08-26 15:35:32

Çin, son 10 yılda Afrika kıtasında 6 bin kilometreden fazla uzunlukta demir yolunun, 6 bin kilometreden fazla uzunlukta kara yolunun ve 80'den fazla büyük ölçekli elektrik tesisinin inşa sürecine katıldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Johannesburg kentinde düzenlenen Çin-Afrika Liderler Diyaloğu’nda, Afrika’nın modernleşme sürecindeki yoldaşı olmaya hazır olduklarını belirtti.

Çin, dünyadaki en büyük gelişmekte olan ülke konumundayken, Afrika ise gelişmekte olan ülkelerin en yoğun bulunduğu kıta olma özelliği taşıyor. Çin ve Afrika ülkeleri arasındaki geleneksel dostluk ve karşılıklı siyasi güven sapasağlam olmasıyla ekonomik ve ticari ilişkiler de son yıllarda giderek yoğunlaşmasıyla dikkat çekiyor. İki taraf, modernleşme sürecinde kazan-kazan ilkesine dayalı işbirliği yürüten ortaklar hâline gelecek.

Bir Afrika atasözü şöyledir: “Bir kişi hızlı yürür, çok kişi ise uzun yürür.” Çin, modernleşme sürecinde Afrika ülkeleriyle birlikte çalışarak, Çin-Afrika kader birliğinin oluşturulması, hem Çin hem de Afrika halkları için daha güzel bir gelecek yaratılması yönünde çaba göstermeye hazır.

Çin ve Afrika ülkeleri arasındaki ilişkilerin giderek sıkılaşması, dünyanın refah ve istikrarına da katkıda bulunacak.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn