Türkçe

BRICS, tarihi genişlemeyle altı yeni ülkeyi işbirliği mekanizmasına davet etti

CMG2023-08-25 11:40:22

15. BRICS Zirvesi kapsamında dün düzenlenen özel basın toplantısında BRICS’in yeni üyeler kabul edildiği açıklandı. Arjantin, Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) BRICS işbirliği mekanizmasına davet edildiği bildirildi.

Bu genişleme, BRICS'in gelişmekte olan ülkelerle birlikte çalışma kararlılığının tarihi bir yansımasıdır. Uzmanlar, BRICS'in altı yeni üyesinin ekonomik ve endüstriyel avantajlarına dikkat çekerek, bu ülkelerin BRICS'in endüstriyel yapısını tamamlayarak işbirliği potansiyelini artıracağını belirtti.

2017'de Çin’in Xiamen kentinde düzenlenen BRICS Zirvesi'nde "BRICS+" işbirliği konseptini ilk kez tanıtan Çin, birçok ülkeyi cezbetti; 20'den fazla ülke üyelik için başvuruda bulundu. Dünkü genişleme, BRICS'in cazibesini ve gelişmekte olan ülkelerle işbirliği yapma beklentisini gösterdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Johannesburg'da yapılan BRICS Zirvesi’nde BRICS ülkelerinin aralarındaki ilişkileri güçlendirmeleri önerisinde bulundu. Bu önerinin küresel yönetimin daha adil ve makul bir yönde ilerlemesini hızlandırması bekleniyor.

Güney Afrika’dan emekli diplomat Gert Gobler, Çin'in BRICS liderliğindeki öncü rolünün devam etmesini bekliyor. Gobler’e göre, artan küresel belirsizlikler ve istikrarsızlıklar karşısında, BRICS ülkelerinin aralarında yüksek kaliteli işbirliği kurarak meydan okumalarla başa çıkması ve bilimsel gelişmelere uyum sağlaması gerekiyor.

Çin, BRICS ekonomik işbirliği konseptine dijital ekonomi, yeşil kalkınma ve tedarik zinciri gibi alanlarda odaklanmayı önerdi ve bilimsel inovasyonla işbirliğini destekleyen projeler sundu.

Soğuk savaş zihniyetinin hâlâ devam ettiği bu dönemde, Çin'in önerdiği karşılıklı destek ve koordinasyon fikirleri, BRICS'in barışçıl kalkınma yoluna bağlı kalmasına katkıda bulunuyor. Çin, Yeni Kalkınma Bankası’nın kendi rolünü kapsamlı şekilde oynayarak uluslararası finans ve para sistemindeki reformu hızlandırması ve gelişmekte olan ülkelerin sesini duyurmasından yana. Banka, 35 milyar ABD Doları kredi sağlayarak alternatif finansal seçenekleri ileri sürüyor.

Avrupa "Modern Diplomasi”nde yayınlanan bir makalede, BRICS ülkelerinin yükselişinin yeni bir dünya düzenini temsil ettiği ve BRICS ülkelerinin liderliğinde "Küresel Güney" olarak tabir edilen ülkelerin hızla gelişmekte olduğu aktarıldı.

Açıklık, kapsayıcılık, işbirliği ve ortak kazançla tanımlanan BRICS ruhu, aynı zamanda bu işbirliği mekanizmasının sırrıdır. Yüksek nitelikli işbirliği yönünde ilerleyen BRICS ülkeleri ve genişlemesi, dünya barışı ve kalkmasına güç katacak.

Tıpkı Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in dün “BRICS+” Liderler Diyaloğu’nda söylediği gibi, hiçbir ülke dünya modernleşme sürecinde geride kalmayacak.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn