Türkçe

Japonya bugün tüm okyanusa bir saldırı başlattı!

CMG2023-08-24 19:46:03

Bugün Japonya, Fukuşima'da arıtılmış radyoaktif atık suyu okyanusa boşaltmaya başlayarak deniz ekolojisi ve insan sağlığına yönelik saldırısını başlatmış oldu.

Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi’nin (TEPCO) 17 gün içinde 7 bin 800 ton, bu yıl içinde 31 bin 200 ton radyoaktif atık suyu okyanusa boşaltması bekleniyor. Japonya toplamda yaklaşık 1,5 milyon tonluk radyoaktif atık suyu 30 ila 50 yıl boyunca denize boşaltacak.

Çin’in Tsinghua Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, radyoaktif atık sular Nisan 2024'te Çin'in güneydoğu kıyılarına, Aralık 2026'da Kuzey Amerika kıyılarına ulaşacak ve neredeyse tüm Kuzey Pasifik Okyanusu'nu kaplayacak, Mart 2030'da Hint Okyanusu'na yayılarak 10 yıl sonra tüm Pasifik Okyanusu'na yayılmış olacak.

Fukuşima'nın nükleer olarak kirlenmiş suyu, deniz ortamına ve ekolojiye çok zararlı olan trityum, karbon-14, kobalt-60, stronsiyum-90 ve iyot-129 dahil 60'tan fazla radyonüklid içermektedir. Ancak bu radyonüklidin yarılanma ömrü birkaç yıldan binlerce hatta yüz binlerce yıla kadar değişmektedir.

Uzun boşaltma sürecinde Japonya, denize boşaltma ekipmanı, yönetim önlemleri ve düzenleyici mekanizmalar gibi konularda bir plan yapmamıştır.

Japon hükümeti küresel bir ekolojik tehdittir ve kendi siciline silinemeyecek başka bir tarihi leke daha eklemiştir.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn