Türkçe

Xinjiang'da somut olmayan kültürel miraslar bayram coşkusuyla sergilendi

CMG2023-07-10 09:44:07

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin çeşitli bölgelerinde 29 Haziran'da vatandaşlar, Kurban Bayramı'nı büyük bir coşkuyla kutladılar. Bayram sırasında Uygurlara özgü meşrep şenlikleri ve Kazaklara özgü at koşturma yarışları gibi etkinlikler düzenlendi. Somut olmayan miraslar listesinde yer alan Wuwuzi kuzu eti, Maralbaşı balık ızgara ve sambusa gibi lezzetli yemeklerin tadı çıkarıldı. Ayrıca kağıt kesme, çiçek desenli kumaş dokuma ve boyama gibi zengin somut olmayan kültürel mirasların yapım teknikleri sergilendi ve turistler tarafından deneyimlendi. Bu sayede sadece bayram atmosferi oluşturulmakla kalmadı, aynı zamanda halka somut olmayan kültürel mirasların güzellikleriyle tanışma fırsatı da sağlandı.

Xinjiang Uluslararası Kapalı Çarşısı'ndaki yayalar caddesinde, halk gelenekleri, müzik aletleri, kağıt kesme, hamurdan yapılmış heykel ürünleri, kil çömlek, giysi ve süs eşyaları gibi somut olmayan kültürel miras ürünleri satan yaklaşık 10 dükkan bulunmaktadır. Bayram tatilinde, çok sayıda müşteri bu dükkanlara akın etti.

Kağıt kesme ustası Wang Ge, elindeki makasla bir kağıdı çeşitli şekillerde katlayıp keserek yarattığı kuşlar, çiçekler, çim böcekleri, balıklar, hayvan figürleri ve çeşitli mimari figürlerle adeta gerçekçi bir his veriyor. Yayalar caddesinde yer alan Wang Ge Kağıt Kesme Atölyesi adlı dükkanda, özerk bölge düzeyinde somut olmayan kültürel miras kağıt kesme becerisinin aktarıcısı Wang Ge, kağıt kesme becerisini sergilerken, turistler somut olmayan kültürel mirasın güzelliklerine bizzat tanık oldular.

Wang Ge, "Geleneksel somut olmayan kültürel mirasları modern hayata entegre etmek için, geleneksel kağıt kesme eserlerinin yanı sıra, Xinjiang'ın renkli kağıt kesme, kağıttan yelpaze yapma, yer imleri, fenerler, kartpostallar ve buzdolabı mıknatısı gibi 20'den fazla somut olmayan kültürel miras ürününü ardı ardına geliştirdik. 'Üç Boyutlu Kapalı Çarşı' kağıt kesmeyi deneyimleme projesini geliştirdik, şimdi burası turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri haline geldi" dedi.

Bayram tatili sırasında, Xinjiang'ın güneyindeki Aksu kentinin Awat ilçesinde bulunan Dolan Aşiret Manzara Bölgesi, somut olmayan kültürel miras projeleri ve halk kültürü deneyimleri gibi unsurları bir araya getirerek, Awat ilçesinin özgün somut olmayan kültürel miraslarını kapsamlı bir şekilde sergiledi. Ülkenin iç kesimindeki Zhejiang kentinden gelen 22 yaşındaki Tang Yuxuan ve babası, 29 Haziran'da Dolan Aşiret Manzara Bölgesi'ne girer girmez harika ve neşeli Dolan meşrep etkinliğine bizzat katılma şansı yakaladılar.

Tang Yuxuan duygularını şöyle ifade etti: "Xinjiang'a ilk gezimizin Kurban Bayramı'na denk geleceğini hiç düşünmemiştik. Manzara bölgesinde Dolan Meşrep etkinliğinin yanı sıra salıncak gibi gösterilerin düzenleneceğini duyunca çok heyecanlandık."

Tang Yuxuan sözlerini şöyle sürdürdü: "Dansçıların onlarca deften aynı anda çınlayan güzel ritim eşliğinde dans ettiklerini görünce hemen onlara katılıp dans etmeye başladım.”

Saksı, çapa, ahşaptan yapılmış ürünler, Uygur tıbbi ilaçları ve Uygur şapkası pazarı, Kaşgar Antik Kenti'ndeki somut olmayan kültürel miraslarının zengin içeriğini derinlemesine ortaya çıkarıyor. "Somut olmayan kültürel miraslar + pansiyon", "Somut olmayan kültürel miraslar + kültürel yaratıcılık", "Somut olmayan kültürel miraslar + sanat gösterileri" ve "Somut olmayan kültürel miraslar + deneyimleme" gibi yeni iş formatları aktif olarak geliştirildi. Bu sayede halkın gelirleri artmakla kalmıyor, aynı zamanda bir turizm markası oluşturuluyor. Bayram sırasında, somut olmayan kültürel mirasçılarının "eşsiz becerilerinin" tanıtılması, antik Kaşgar kentinin en önemli özelliklerinden biri haline geldi.

Kaşgar Antik Kenti Manzara Bölgesi Yönetim Komitesi Dış Tanıtım Bölümü Müdürü Adilcan Abdulkadir, "Şu anda, Kaşgar antik kentinde, 47 somut olmayan kültürel miras aktarıcısı bulunuyor. Gaotai Mahallesi'nde ilk kalkınma bölgesinde, somut olmayan kültürel miras ürünlerinin yapım becerisini turistlere bizzat yerinde tanıtmak amacıyla, 28 atölye açtık. Böylece Kaşgar Antik Kenti Manzara Bölgesi, kültür ile turizmin entegrasyonunu hızlandırarak, kültürel mirasların teşvik edilmesine, kültürel kalıntıların korunmasına ve kullanılmasına ve somut olmayan kültürel mirasların antik kentin yaşamıyla harmanlanmasına, mükemmel geleneksel Çin kültürünün miras alınmasına ve tüm etnik gruplar arasında temas ve entegrasyonun sağlanmasına ağırlık veriyor" dedi.

Bayram tatilinde, bölge genelinde çeşitli somut olmayan kültürel miras sergileri ve gösteriler düzenlenirken, bunun sayesinde vatandaşlar farklı bir bayram geçirme fırsatı yakaladılar. Böylece somut olmayan kültürel miras medeniyeti yenilik kazanırken, yeni çağın parlak ışığını yansıtıyor.

Yeken ilçesindeki Somut Olmayan Kültürel Miraslar Parkı'nda halk sanatçıları, sahnede Uygur On İki Makam müziğini icra ederken, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerden alkış topladı. Hotan Tuancheng Halk Turizm Bölgesi'nde, Uygurlara özgü Etles kumaştan yapılan çeşitli giysi ve süs eşyaları, dut kağıdından yapılan yelpazeler, ahşap oymalı bastonlar, malt şekerleri ve ipek iple nakış işlenmiş el çantaları gibi somut olmayan kültürel miras öğeleri taşıyan ürünler, turistlerin Xinjiang'a özgü hediyelik eşya satın alma isteğini karşıladı.

Turfan bölgesindeki Üzüm Vadisi'nde sergilenen geleneksel el yapımı halı dokumacılığı, dut kağıdı ve pirografi gibi çeşitli somut olmayan kültürel miras ürünlerinin yapım becerileri, turistlerin yerinde izlemesine olanak sağlandı. Bu sayede turistler, Çin'in mükemmel geleneksel kültürel cazibesine kendilerini kaptırdılar.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn