Türkçe

Kurban Halk Kültürü Müzesi Turfan sakinlerine çocukluklarını hatırlatıyor

CMG2023-06-19 16:35:42

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne bağlı Turfan kentinde bir Kurban Halk Kültürü Müzesi bulunuyor.

Müze başkanı Kalbinur Kurban, “Bu yıl itibariyle, müzemize gelen ziyaretçilerin sayısı zirveye ulaştı. Örneğin 1 Mayıs Bayramı tatilinde on binlerce ziyaretçi ağırlarken, şimdiye kadar ziyaretçilerin sayısı 100 bini geçti.” dedi.

Müzedeki her bir eşya ziyaretçilere yıllardır unutulmuş anılarını hatırlatıyor.

Turfan şehrindeki Edikut bölgesinin Üzüm kasabasında bulunan müzeye, Kalbinur’un babasının adı verilmiştir. Müzede bulunan 6 bini aşkın sergi eşyasını Kalbinur ve babası 5 yılı aşkın süre sarf ederek ülkenin çeşitli bölgelerinden toplayarak, 2019 yılı itibariyle müzeyi ücretsiz olarak halka açmıştır.

Müzenin kapısından içeri girerken, avlunun bir duvarının tamamına çeşitli boyutlarda ahşap tekerlekler, bambudan yapılmış sepetler, toz tavaları, ahşaptan yapılmış pencereler vb. gibi farklı boyutlarda eski eşyanın asılı olduğu göze çarpar. 300 yılı aşkın bir geçmişe sahip ahşap kapıyı açarak içeri girerken, hem geniş hem de aydın 500 metrekarelik bir alanı kapsayan bu müzenin bir duvarına farklı boyutlarda Uygurlara özgü çeşitli şapkaların asılı olduğunu, sergi tezgâhında sıralar halinde dizilmiş bakır saksılar, çamsakızları ve farklı dönemlere ait Etles kumaşı dokuma makinelerinin olduğunu görmek mümkün. Müzeyi ziyaret etmek, aynı zamanda Turfan’ın köklü gelenek ve görenekleriyle tanışmak anlamına gelir.

Kalbinur (solda) Etles dokuma ve boyama sanatını anlatıyor.

Uygur şapkaları sergi alanında birkaç Uygur sanatçı bir yatağın kenarına oturup kulağa hoş gelen Uygur müziği çalarken, izleyiciler müzik eşleğinde dans ediyor.

Dansçılardan Turfan sakini Gülnisahan Mehmetemin dans sonrası müzeyle ilgili şunları anlattı: “Bu müzede bana çocukken hayatımı hatırlatan birçok nesne var. Günümüzde ÇKP liderliğinde memleketimizde dünyayı sarsan değişiklikler meydana geldi ve yaşamlarımız gittikçe iyileşiyor. Müziği duyunca heyecanla dansa katıldım.”

Üretim, ziyaret ve deneyimlemeyi birleştiren el işi halı atölyesinde halı dokuma tezgâhının önünde iki halı ustası oturuyor. Kalbinur atölyeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Atölyemizde 150 adet makine bulunuyor ve burada çalışan 37 işçinin hepsi Üzüm kasabasından geliyor. İşçilerimiz müşterilerin ihtiyaçlarına göre farklı renk, boyut ve desenlerde halı dokuyorlar ve ziyaretçiler de işçilerimizin yardımıyla halı yapım sürecini bizzat deneme şansı yakalayabiliyor.”

Özgün Kurban Halk Kültürü Müzesi

Kalbınur şu bilgileri verdi: “Turfan, İpek Yolu’nda bir inci ve derin tarihi ve kültürel mirasa sahip bir turizm şehridir, müzedeki koleksiyonların hikayelerini öğrenmek, Turfan’ın tarihini anlatmak, çeşitli etnik grupların değişim ve harmanlanma hikayesini anlatmak ve burayı tanıtım, eğitim, turizm ve diğer işlevleri birleştiren bir üs haline getirmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım.” Kalbınur ayrıca, “Müzemiz ‘Edikut Bölgesi Çin Ulusu Ortak Farkındalık Eğitim Uygulama Üssü’ ve ‘Edikut Bölgesi Somut Olmayan Kültürel Mirasları Koruma ve Aktarma Örnek Üssü’ olarak belirlendi” dedi.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn