Türkçe

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Mo Yanın yeni kitabı "Timsah" yayınlanacak

CMG2023-05-15 18:37:42

Zhejiang Edebiyat ve Sanat Yayınevi tarafından verilen bilgiye göre, 68 yaşındaki Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Mo Yan'ın en son eseri "Timsah", bu ayın sonunda veya en geç Haziran ayının başlarında yayınlanacak. "Timsah", tiyatro senaryosu şeklinde kaleme alınmış ve ABD'ye kaçan bir Çinli yolsuzluk yapan yetkili olan Shan Wudan'ın 2005 ile 2015 yılları arasında dört kez kutladığı doğum gününde yaşanan olayları tasvir ediyor. Mo Yan, kitabı 2009 yılında yazmaya başlamış ve çalışmasını 2022 yılının Şubat ayında tamamlamış, ardından 2023 yılının Mart ayında üçüncü düzeltmeyi bitirmiştir.

Kitaptaki karakter Shan Wudan'ın adı "Wudan", Çince'de "hiçbir şeyden korkmamak" anlamına gelir. Bu ad, Shan'ın yolsuzlukla dolu çılgın yolculuğunu temsil etmektedir. Shan Wudan, Çin'in sahil şehirlerinden birinin belediye başkanıdır. 2004 yılında yolsuzluk suçlamalarıyla ABD'ye kaçar ve genç sevgilisi Shouma ve bir zamanlar kendisinin sekreterliğini yapan Mu Fei ile birlikte ABD'deki bir villada yaşamaya başlar.

Shan, ABD'de olmasına rağmen, Çin'deki gelişmeleri yakından takip eder ve belediye başkanı olduğu dönemde elde ettiği "başarıyı" unutmaz. Shan'ın başkanlığı döneminde Qingyun Köprüsü inşa edilmiştir. Günümüzdeki durumdan dolayı hayal kırıklığına uğrayan Shan, on yıl boyunca çeşitli insanlarla karşılaşır. Bu süre zarfında Shan, beslediği timsah için sürekli olarak daha büyük bir akvaryum alır ve timsahın büyümesine göz yumarak, sonunda dört metre uzunluğunda devasa bir canavara dönüşmesine izin verir.

Edebiyat alanında roman yazmaya adım atan Mo Yan, aynı zamanda tiyatroya da ilgi duyar. Mo Yan'ın ilk yayınlanan eseri bir roman değil, "Boşanmak" adlı bir tiyatro senaryosudur. Mo Yan, tiyatro yaratıcılığı konusunda kendini bir çırak olarak görürken, aynı zamanda bir tiyatro yazarı olma hevesi taşımaktadır.

"Timsah"tan önce, Mo Yan "Bizden Jinke" ve "Kendini kırmızı ipekle örten büyük teyze" gibi iki senaryo derlemesini yayınlamıştır.

Bu iki derleme kitapta yer alan "Bizden Jinke" ve "Elveda Cariyem" yurt içinde ve dışında yüzden fazla kez sahnelendi. "Bizden Jinke", ulusal düzeydeki tiyatro ödülü olan Altın Aslan Ödülü'nde en iyi senaryo ve en seçkin senaryo yazarı kategorilerinde olmak üzere toplam 2 ödül kazanmıştı.

Mo Yan: Yazar olmanın ilk şartı çok okumak

Mo Yan, vatandaşları kitap okumaya teşvik etmektedir. Kısa bir süre önce birçok Çinli vatandaş, Mo Yan'dan el yazısıyla mektuplar aldı. Bu mektuplarda "Bahar geldi, çiçekler açacak", "Cesaret örneklerden gelir, merhamet içgüdüsünden kaynaklanır" ve "Bence, bir yazar olmak için önce ciddi bir okur olmak şarttır. Bol bol okumanızı tavsiye ederim" gibi ifadeler yer aldı.

Mo Yan'ın Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmasının 10. yıldönümü dolayısıyla, geçen yılın sonunda Shanghai Kütüphanesi'nde özel bir sergi düzenlendi. Sergide "Mo Yan için mektup kutusu" adlı bir bölüm kuruldu ve okurlar Mo Yan'a mektup yazmaya davet edildi. Mo Yan, aldığı mektuplardan 20 tanesini seçerek bu sıcak yazıları yazdı.

Farklı yaş gruplarından okurlarına gönderdiği mektuplarda Mo Yan, kaleme aldığı "Kaplumbağa" gibi kitaplarındaki duygularını paylaştı, yazar olma yolunu ele aldı ve yalnızlık ve memleket gibi konuları konuştu.

Mo Yan'a mektup yazan en küçük çocuk sadece 4 yaşındaydı. Mo Yan, 4 yaşındaki çocuğa ve diğer çocuklara özenle cevaplar yazarak sağlıklı büyümelerini diledi.

Mo Yan, 5 yaşındaki ikiz erkek kardeşler Dami ve Xiaomi'ye yazdığı cevap mektubunda, ikizlerin istediği kitap listesine değinerek, onlara uygun kitaplarının çok az olduğunu belirtti ve kısa bir romanından uyarlanan "Büyük Rüzgar" adlı karton kitabı önerdi. Bu kitapta, Mo Yan'ın küçükken yaşadığı tecrübeleri anlatıyor. Mo Yan, ikiz kardeşlerin bu kitabı okuduktan sonra köy ve doğaya ilgi duyabileceğini söyledi.

İkizlerin babası, sergideki yeşil mektup kutusunu görünce merak ettiklerini ve mektup gönderdiklerini, beklenmedik bir şekilde cevap aldıkları için çok sevinçli olduklarını belirtti. Mo Yan'ın önerdiği 'Büyük Rüzgar' kitabını ikizler için alıp, onların okunmasını sağlayan baba, mektup ve kitabın güzel bir tohum serpmiş olabileceğini dile getirdi.

Mo Yan'ın 5 yaşındaki ikiz erkek kardeşler Dami ve Xiaomi'ye gönderdiği mektup.

Bir blog yazarı, Mo Yan'ın sığır ve keçilerin su içme yöntemine ilişkin kendi tecrübelerini paylaştığını söyledi. Mo Yan, çocukken sığırlar ve keçileri güttüğü için su içme biçimini çok iyi bildiğini ve onların ağızlarını su yüzeyine yaklaştırıp emdiğini yazdı. Mo Yan, blog yazarına günlük yaşamındaki ayrıntıları dikkatle izlemesini önerdi. Blog yazarı, Mo Yan'ın "sağduyu temelinde ayrıntıları düşünme kabiliyeti" gibi ifadelerinin kendisinde derin izlenim bıraktığını dile getirdi.

Mo Yan'dan mektup alan her okura bir Mo Yan kitabı hediye edildi. Çocuk okurlara ise birer “Mo Yan'dan Çocuklara Edebiyat Dersi” adlı kitap seti gönderildi. Kitaplar, ünlü yazar Mo Yan ile sıradan okurlar arasında bir bağ kurdu ve okurların kalplerine edebiyat tohumları serpmiş oldu.

“Mo Yan'dan Çocuklara Edebiyat Dersi” adlı kitap seti

Close
Messenger Pinterest LinkedIn