Türkçe

Shanghai'da film şenliği geri dönüyor

CMG2023-04-10 11:29:05

25. Shanghai Uluslararası Film Festivali’nin (SIFF) 9 Haziran’da yüz yüze bir etkinlikle geri döneceği açıklandı.

SIFF’nin resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Altın Küre Ödül Töreni 17 Haziran’da Büyük Shanghai Tiyatrosu’nda düzenlenecek, Shanghai kentindeki film gösterimleriyse 18 Haziran’a kadar devam edecek.

İlk olarak 1993 yılında düzenlenmiş ve Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu (FIAPF) tarafından Çin’in ilk ve tek uluslararası rekabetçi uzun metrajlı film festivali olarak akredite edilmiş SIFF, bu yıl 30. yıldönümünü kutluyor.

Salgın nedeniyle bir yıl ertelenen SIFF’nın bu yıl Çin sineması ve dünya sineması için uzun süredir beklenen görkemli bir şenlik olması bekleniyor.

Bu yılki Altın Kadeh Ödülleri kapsamında uzun metrajlı film, Asyalı yeni yetenek, belgesel, animasyon ve kısa filmler dahil olmak üzere 5 kategoride seçmeler yapılacak.

Geçen yılın sonunda dünya çapında başlatılan başvuru çağrısından, son teslim tarihi olan 31 Mart'a kadar, SIFF 128'den fazla ülke ve bölgeden yaklaşık 8 bin 800 başvuru aldı.

Festival aynı zamanda şehir genelindeki sinemaların iple çektiği bir etkinlik. Sadece bir hafta içinde 112 sinema salonu, festival kapsamındaki filmleri gösterme hakkı kazanmak için başvuruda bulundu.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn