Türkçe

“Anlık Bir Bahar” adlı sanat enstelasyonu sergisi Beijing Times Sanat Müzesi’nde düzenleniyor

CMG2023-04-05 19:35:04

“Anlık Bir Bahar” adlı sanat enstelasyonu sergisi 29 Mart’ta Beijing Times Sanat Müzesi’nde açıldı. Sergi, müzenin “WAVELENGTH” adlı sergi organizatörüyle 6. işbirliğinin meyvesidir.

Sergide yurt içi ve yurt dışından gelen 16 sanatçının gerçeküstü çağdaş sanat enstelasyonlarını kullanarak yarattıkları “anlık” güzelliklerini yansıtan 14 eser yer alıyor.

Sergide aktarılan belirlilik ve belirsizlik kavramları, ziyaretçilerin yaşam ve dünya hayallerini uyandırıyor.

Sergi, bir öğleden sonra güneş ışığıyla başlıyor. “Koşullu Gösterimler" adlı yapıt, Amerikalı sanatçı Sarah Nance'nin imzasını taşıyor. Çağdaş sanat dünyasının "jeoloğu" olarak bilinen Sarah Nanca’nın eserleri, hep jeoloji ve doğa gözlemlerini içeriyor.

“Koşullu Gösterimler"

Lif dokuma sanatına odaklanan Koreli sanatçı Sui Park, dayanıklı olmayan ve tek kullanımlık endüstriyel malzemeleri kullanarak organik yaşam gibi "Akış" ve "Dalgalı Güzellik" adlı iki esere imza attı.

"Akış" ve "Dalgalı Güzellik"

Alman sanatçı Monika Grzymala’nin fırça vuruşu gibi yaptığı eserinin adı “Uzayda Çizim”.

Monika Grzymala “Uzayda Çizim”

Şimdi serginin en şeffaf ve ışıltılı alanına geldik. Japon Sanatçı Luna Ikuta’nın “Hatıra” adlı eserinde çiçek ve bitkilerde bulunan klorofil ve doğal pigmentleri özel yöntemlerle giderilirken bitkilerin yapısal bütünlükleri koruyor. Böylece çıplak gözle görülemeyen damar demetleri ve bitki dokuları görülebilir ve gerçeküstü şeffaf bir hale geliyor.

Luna Ikuta’dan “Hatıra”

"Biyolojizm" sanat türünün öncüsü olan Ukraynalı-Alman sanatçı Aljoscha’nın sentetik biyoloji ve biyoetik perspektifinden yarattığı "Biyolojizm, Yeni Biyoetiğin Epifanisidir" adlı eseri, güçlü alegori içeriyor.

Aljoscha "Biyolojizm, Yeni Biyoetiğin Epifanisidir"

Japon sanatçı Minako Shirakura örümcek ağından esinlenerek “Küre-Diyalog” adlı yapıtını hayata geçirdi.

“Küre-Diyalog”

Koreli sanatçı Bahk Seon Ghi’nin “Toplama-Alanı 20230215” adlı eseri, doğadaki enerji döngüsünü simgeyen düzensiz kömür parçalarından ve dizilmiş iplik matrisinden oluşur.

“Toplama-Alan 20230215”

İple yaptığı sanat enstelasyonlarıyla tanınan Brezilyalı çağdaş sanatçı Janaina Mello Landini’ne ait “Döngü Ağları 142 Matupá”, uçsuz bucaksız yüzen bir ormanı simgeler. Matupá, Brezilya'da Orta Amazon'daki longoz göllerinde bulunan yüzen bitki adaları anlamına gelir. Bu eser, aynı zamanda insanlar arasındaki ve insan ile doğa arasındaki ilişkiyi sembolize eder.

“Döngü Ağları 142 Matupá”

Sergi salonundaki en büyük boyutlu eser, "Sıfır" olarak adlandırılıyor. Bu, İspanyol halk sanatçısı SpY tarafından Beijing Times Sanat Müzesi için özel olarak tasarlandı ve aynı zamanda SpY'nin bir sanat müzesinde sergilenen ilk büyük ölçekli enstelasyonu oldu.

İspanyol "Luzinterruptus" isimli sanat grubu tarafından sunulan "Boş Sayfalarda Dolaşan Yaşam" adlı eserde her an bambaşka bir görünüm ortaya çıkar. Bu enstelasyon ilk kez bir sanat müzesinde sergileniyor.

"Boş Sayfalarda Dolaşan Yaşam"

ABD’li sanatçı Evan Roth'un "Peyzaj" adlı eseri, internetin somut şekli gibi, farklı insanları farklı anlarda birbirine bağlar. Çağdaş dijital sanatın önde gelen isimlerinden bir olan Evan Roth’un eserleri, New York'taki Museum of Modern Art, Londra'daki Tate Modern, Paris’teki Centre Pompidou gibi ünlü sanat müzelerinde sergilenmişti. "Peyzaj"ın tamamlanması dört yıl sürdü ve bu süre zarfında sanatçı, kendisinin yeniden düzenlediği kızılötesi kamerasıyla denizaltında optik kablonun iniş noktasının yakınındaki manzarayı görüntüledi.

"Peyzaj"

Sergide gösterilen son eser ise Fransız sanat topluluğu "Lab212 Team"tarafından yaratılan "Nova". "Nova", Beijing Times Sanat Müzesi'nin üzerindeki yıldızlı gökyüzünü gösteriyor. Zaman akışıyla yıldız ışığının şiddeti her an değişiyor, dolayısıyla eserin görünüşü her an değişiyor.

"Nova"

Serginin 1 Temmuz’a kadar süreceği bildirildi.

Close
Messenger Pinterest LinkedIn