Türkçe

Çin'deki kültürel etkinliklerden seçmeler

CMGPublished: 2023-03-15 19:18:57
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Fransız bale klasikleri Beijing’de sahneleniyor

Ünlü Fransız bale koreografı Roland Petit'in iki klasik bale eseri olan Carmen ve L'Arlesienne, Çin Ulusal Balesi (National Ballet of China) tarafından 17-19 Mart tarihleri arasında Beijing’deki Çin Ulusal Opera Binası'nda sahnelenecek.

Gösterilerde Qiu Yunting ve Ma Xiaodong da dahil olmak üzere Çin Ulusal Balesi’nin en seçkin dansçıları yer alacak.

2005 yılında ilk kez Çin Ulusal Balesi’yle çalışan koreograf Petit, Carmen ve L'Arlesienne'i ortaya çıkararak Çin Ulusal Balesi’yle uzun süreli bir dostluğu başlattı.

Prömiyerini 1949'da yapılan bale oyunu Carmen, Petit'in en popüler bale oyunlarından biriydi. Fransız besteci Geoges Bizet, 1875 yılında Prosper Merimee’nin 1845 yılı romanından uyarlanarak Carmen adlı opera oyununu yarattı. Operadaki müzik parçalarını içeren aynı isimdeki bale oyunu da son derece başarılı ve zamansız bir eser haline geldi.

Bizet’in aynı isimdeki operasından uyarlanan bale eseri L'Arlesienne’nin prömiyeri 1974 yılında sahnelendi. Bale oyununda bir genç adamın Fransa'nın güneyindeki Provence kırsalından nazik bir genç kadın ve bir zamanlar Arles şehrinde gördüğü davetkar bir kadın dahil iki kadınla yaşadığı aşk çıkmazı işleniyor.

Maceralı film “Issız Yer” vizyonda

Çinli genç yönetmen Zuo Zhiguo’nun imzasını taşıyan macera filmi “Issız Yer” 3 Mart’ta vizyona girdi.

Filmde vahşi doğada hayatta kalmak için çabalayan bir kadının ilham verici hikayesine odaklanılıyor. Bisiklet süren bir kadın ve maceracı ağabeyi, Çin’in kuzeybatısındaki Gansu eyaletinin uçsuz bucaksız Gobi'sine dalar. Aniden başlayan bir kum fırtınası iki kardeşi çaresizliğe iter. Kadın, hayatta kalmak için tek başına yola çıkmak zorundadır. Kadının, çetin doğa şartlarının ortasında hayati tehditle yüzleşmesi ve benzeri görülmemiş bir irade sınamasından geçmesi gerekir.

Baş karakteri bir kadın tarafından üstlenen ender bir macera filmi olan “Issız Yer” filminde kadına has dayanıklılık gösteriliyor.

Filmin yönetmeni Zuo Zhiguo, Çin Merkezi Tiyatro Akademisi’nin yönetmenlik bölümünden mezun ve birçok tiyatro oyununda rol aldı.

Zuo’nun 2021 yılında ortak yapımcılığını üstlendiği “Uzun Bir Gün” filmi 18. Vladivostok Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Film Ödülü’nü kazandı.

首页上一页12 2

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn