Türkçe

Hong Kong Saray Müzesi: Çin ile Batı arasındaki kültürel temaslarda yeni bir dönüm noktası

CMGPublished: 2023-01-09 14:00:13
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Hong Kong Saray Müzesi 3 Temmuz 2022’de ziyaretçilere açıldı

Hong Kong’un yeni simgesi olarak anılan Hong Kong Saray Müzesi (Hong Kong Yasak Kent Kültür Müzesi), 3 Temmuz 2022’de resmen ziyaretçilere açılmasından bu yana geçen 6 ayda 600 binden fazla ziyaretçi ağırladı.

Hong Kong Saray Müzesi

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin Batı Kowloon Kültür Bölgesi'ndeki bu görkemli bina, Çin tarihindeki Shang Hanedanı dönemine ait ünlü bronz Fang Ding kâselerini andıran tasarımı ve dev bir altın gibi parlamasıyla dikkat çekiyor.

Klasik mimarinin cazibesi ile modern inşaat tekniklerinin özünü birleştiren bu muhteşem yapı, Hong Kong’un yeni simgesi olarak anılıyor. Yapı, aynı zamanda Çin ile Batı arasındaki kültür ve sanat alanındaki temaslar için de yeni bir dönüm noktası haline geldi.

Hong Kong Saray Müzesi, Yasak Kent (Saray Müzesi) ve Hong Kong Batı Kowloon Kültür Bölgesi tarafından ortaklaşa kurulan müze, ayrıca Yasak Kent tarafından Çin’in ana kesimi dışında gerçekleştirilen ilk iş birliği projesi olma özelliğini taşıyor.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminin önemli kültür projelerinden olan müzenin hazırlık sürecine Çin merkezi hükümeti de güçlü destek sağladı.

Projenin inşası, 2017 yılının haziran ayının sonunda Hong Kong'un yeniden Çin’in idaresine dönüşünün 20. yıldönümü vesilesiyle başladı.

Hong Kong Saray Müzesi'nin tasarım görevini üstlenmiş Hong Konglu mimar Rocco Yim, Yasak Kent’ten ilham almak için pek çok kez Beijing’i ziyaret etti.

Yim, "Hong Kong Saray Müzesi, farklı mevsimlerde, saatlerde ve hava koşullarında güneş ışınları, gölge ve bulutlarla etkileşime girerek ziyaretçilerde farklı duygular yaratır." dedi.

Yasak Kent’ten gönderilen, aralarında bronz eşyaların, kaligrafi ve resim başyapıtlarının, dokuma ve nakış eserlerinin ve seramiklerin yer aldığı 900’ün üzerinde parça, 5 bin yıllık Çin medeniyetinin hikâyesini anlatıyor.

Orijinali Doğu Jin Handanı (MS 317-420) döneminde ressam Gu Kaizhi tarafından çizilen Bilge ve Yardımsever Kadınlar adlı resmin Song (1127-1279) dönemine ait kopyası 7 Eylül 2022’de Hong Kong Saray Müzesi’nde sergilendi.

123全文 3 下一页

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn