Türkçe

Çin’in internet edebiyatı İngiliz Kütüphanesine girdi!

CMGPublished: 2022-11-07 14:55:03
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

İnternet üzerinden yayımlanan 16 Çince edebi eser, kısa süre önce İngiliz Kütüphanesi’nin (British Library) koleksiyonlarına alındı. Bu 16 internet edebi eseri orijinal olarak www.qidian.com sitesinde yayımlandı.

“Büyük Güç ve Ağır Sanayi”(Çince:《大国中工》İngilize: Great Power, Heavy İndustry),“Avuçİçinde Mutluluk”(Çince:《掌欢》,İngilizce: Happiness in Palm) ve “Kubbenin Üstü”(Çince:《穹顶之上》İngilizce: Above the Dome) gibi eserlerin de içinde bulunduğu bu 16 internet eseri, bilim kurgu, tarih, gerçeklik ve macera dahil birçok konuları işleyerek Çin’deki internet edebiyatının doğuşundan bu yana geçen 20 yılda oluşturulan klasik yapıtları kapsıyor.

Dünyanın en büyük araştırma kütüphanelerinden biri olan İngiliz Kütüphanesi, tarih boyunca farklı medeniyetlerin kültürel kalıntıları dahil olmak üzere 170 milyondan fazla esere sahiptir.

Koleksiyonlarında “Alice Harikalar Diyarında”nın (İngilizce: Alice İn Wonderland) orijinal el yazması versiyonu, Mozart’ın müzik notalarının orijinal el yazmaları ve Shakespeare'in İlk Folyosu'nun kopyaları dahil olmak üzere 14 milyon kitap bulunmaktadır.

Kütüphanenin Çin koleksiyonunda üç bin yıl önce Shang Hanedanı’na ait 450 tane Çin kehanet kemiği ve dünyanın en eski “basılı” kalıp kitabı“Elmas Sutra”(Çince:《金刚经》,İngilizce: Diomand Sutra) yer alır.

İngiliz Kütüphanesi, kitapları okuyucuların gereksinimlerine ve kitapların değerine göre seçer. Kütüphane, bir ülkenin veya bölgenin tarihini, sanatını ve kültürünü anlatan kitapları tercih eder.

Bu 16 eserin İngiliz Kütüphanesi’ne seçilmesi, internet edebiyatının önemli bir çağdaş kültürel fenomen haline geldiğini göstermektedir.

Son yıllarda Çin internet edebiyatı yurt içi ve dışında gittikçe daha fazla tanınırlık kazanmaktadır.2019 yılında “Büyük Güç ve Ağır Sanayi”(Çince:《大国中工》) dahil 10 internet edebi eseri Shanghai Kütüphanesi’nin koleksiyonuna seçildi.2020-2022 yılları arasında "Gizemlerin Efendisi"(Çince:《诡秘之主》İnglizce: Lord of Mysteries) ve “Göklerde Savaşmak”(Çince:《斗破苍穹》İngilizce: Battle Through The Heavens) dahil 144 internet edebi eseri,Çin Ulusal Kütüphanesi’nin koleksiyonuna dahil edildi.

Şimdi İngiliz Kütüphanesi’ne seçilen internet eserlerden bazılarını tanıyalım.

1.“Avuçİçinde Mutluluk”

Bir aşk romanı olan “Avuç İçinde Mutluluk” içinde antik çağlara ait lezzetlerle ilgili tasvirler içerilmektedir.

Yazar, zorluklara cesaret, azim ve iyimserlikle göğüs geren, dayanıklı ve zeki bir kadın kahramanı anlatıyor.

Yazar, “Umarım bu roman sayesinde yurt dışındaki okuyucular Çinli kadınların güzelliği ve gücünü yaşayıp Çin’in yemek kültürünün cazibesini algılayabilirler. İnternet edebiyatının yabancı bir kütüphanenin koleksiyonuna dahil edilmesi, benim için bir sürpriz. İnternette roman yazmanın yolu giderek daha genişliyor.” diye konuştu.

12全文 2 下一页

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn