Türkçe

Antik Çin eserinden alıntı yapan İtalyan kadın astronot büyük övgü kazandı

CMGPublished: 2022-10-16 18:31:03
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

İtalyan kadın astronot, ünlü antik Çin eserinden birkaç satırı paylaşarak mükemmel dil becerisiyle sosyal medyada övgü kazandı.

Samantha Cristoforetti’nin Twitter hesabının ekran görüntüsü

İtalyan bir kadın astronot Samantha Cristoforetti, kozmik manzarayı anlatan antik Çince metninden birkaç satır eşliğinde uzaydan çekilmiş bir grup fotoğrafı Twitter hesabında paylaşarak internet kullanıcılarını ve dil uzmanlarını şaşırtan olağanüstü Çince dil yeteneğini gösterdi.

Uzaya giden ilk İtalyan kadın astronot olan Samantha Cristoforetti, 2 Ekim’de Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yaparken adı geçen fotoğrafları ve antik Çince satırları paylaştı.

Bu fotoğraflarda Çin'in Bohai Körfezi ve başkent Beijing’in uzaydan gündüz ve gece manzaralarının yer aldığı belirtildi.

Bu fotoğraflar, Doğu Jin Hanedanı (317-420 ) döneminde yaşamış ünlü Çinli hattat Wang Xizhi'nin (303-306) yazdığı antik bir kaligrafi şaheseri olan "Orkide Köşkü Koleksiyonu Önsözü"nden (Wang Xizhi’nin birkaç edebiyatçı arkadaşıyla birlikte yazdığı “Orkide Köşkü Koleksiyonu” adlı şiir koleksiyonuna hazırladığı bir önsöz) alıntıyla paylaşıldı.

Ünlü hattat Wang Xizhi’nin "Orkide Köşkü Koleksiyonu Önsözü"nden satırlar

Cristoforetti, bu satırları güzel bir şekilde çevirerek "Yukarı baktığımda, evrenin büyüklüğünü görüyorum; Başımı eğersem dünyanın izdihamına bakıyorum. Bakış uçar, zihin genişletilir, duyuların neşesi zirveye ulaşabilir, işte gerçek mutluluk budur" diye yazdı.

“Dünyayı Çin uygarlığının vizyonuyla gözlemledi”

Tsinghua Üniversitesi Beşeri ve Sosyal Bilimler Araştırmaları Enstitüsü'nden Prof. Wang Hui, aynı gün Global Times'a verdiği röportajda, "Orkide Köşkü Koleksiyonu Önsözü”nün Çin medeniyeti ve kültüründe özellikle önem taşıyan bir yazı olduğunu ve Wang Xizhi'nin kaligrafi alanında büyük bir usta olduğunu söyledi.

Wang Hui, “Cristoforetti’nin bu satırları alıntı yapması, bir İtalyan astronotun Çin’i uzaydan gözlemlerken evreni Çin uygarlığının vizyonuyla gözlemlediğinin yansımasıdır. Astronotun bu girişimi azmini ve gururunu gösterdi.” dedi.

Cristoforetti’nin paylaşımı sosyal medyada da ilgi çekti.

Bir internet kullanıcısı, Cristoforetti'nin Çince yeteneğinin Çin uzay istasyonunda çalışabilecek seviyeye ulaştığını, diğer bir internet kullanıcısı ise dünyada daha az çatışma ve daha fazla işbirliği olacağı umudunu dile getirdi.

“İnsanlığın kader ortaklığını yansıtıyor”

Uluslararası Uzay Akademisi'nden Deng Yulin, Global Times'a verdiği röportajda, “Bazı Avrupalı astronotlarla temasa geçtikten sonra, ortak bir anlayışa vardım, yani Avrupalı astronotlar uzaya girdiklerinde dünyanın güzelliğini överken, dünyanın yalnızlığını da uzayda gördüler, işte bu nedenle insanlığın kader ortaklığının inşasının öneminin farkında olacaklardır.” ifadesini kullandı.

Profiline göre, 1977'de İtalya'nın Milano kenti doğumlu ve 2009'da Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) resmi astronotu olarak çalışmaya başlayan Samantha Christoforetti, uzaya giden ilk İtalyan kadın astronottur.

12全文 2 下一页

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn