Türkçe

Xinjiang’ın Çerçen ilçesindeki 300 çocuk için 15 genç ilçeye yerleşti

CMGPublished: 2022-10-10 18:54:32
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

22 yıl önce, Çin’in kuzey kesimindeki Hebei eyaletinde kurulu Baoding Pedagoji Okulu’ndan mezun olan 15 seçkin öğrenci, devletin çağrısına uyarak eğitim koşulları nisbeten yetersiz olan batı ve sınır bölgelerine gitti ve en alt seviyedeki okullarda öğretmenlik kariyerine başladılar. 20 yıldan fazla süredir bu kişilerin teşvikiyle çok sayıda genç eğitimci onları takip ederek kendisini Çin’in temel eğitim davasına adadı, en çok ihtiyaç duyulan yerde kendi gençlik hikayesini yazdı.

Heibei’den Çerçen’e yerleşen Tian Honggui

Çerçen, Xinjiang’ın Taklamagan Çölü tarafından kuşatılan en ücra ilçe merkezlerinden biri konumunda.

Her hafta sonu ve bayramda, genç öğretmen Tian Honggui mutlaka aynı okulda öğretmenlik yapan eşi Raziyem Tursun’la birlikte öğrencilerin ailelerini ziyaret eder.

Tian Honggui, söz konusu insanların hikayesinden derin etkilendiği için 3 yıl önce Çerçen’deki bir okulda öğretmenlik yapmayı seçti.

2000 yılında bugünkü Baoding Akademisi adını alan Baoding Pedagoji Okulu’ndan 15 seçkin öğrenci mezun olunca 5 bin kilometre katederek Çerçen’e gitti. Hou Chaoru, bunlardan biriydi.

“Çerçenli çocukların yanına geldik”

Hou, kendi tecrübesini şöyle aktardı: Mezuniyetlerimizden kısa bir süre önce Çerçen ilçe yönetimi, Baoding Pedagoji Okulu’na gelip bize öğretmenlik teklifi verdi. Yetkililer, Çerçen Ortaokulu’nun 1. sınıfındaki 300’den fazla öğrencinin öğretmenlere ihtiyacı var dediler. Bunu duyan Hou Chaoru, okuldaki diğer 14 öğrenciyle birlikte mezuniyet belgesine imza atarak Çerçen’e yerleşti.

Çölde kökü derinlere giden kırmızı söğütler gibi, Baoding’den gelen öğretmenler Çerçen’e yerleşerek çölde büyüyen çocuklara dış dünyayı tanıttı, ilçenin eğitim durumunu düzeltti.

Xi’den teşvik mektubu

2014 yılında Hou Chaoru ve diğer 14 genç öğretmen, Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e mektup göndererek, Çerçen’deki çalışmaları ve yaşamları hakkında bilgi verdi ve gençliğini Çerçen’e adama kararlılığını ifade ettiler. Aynı yılın Gençlik Bayramı’ndan önce genç öğretmenler, Xi Jinping’den cevap mektubu aldı.

Çerçen 14. İlkokulu’nda çalışan Tian Honggui, Xi Jinping’den aldıkları mektubu bugün halâ iyi hatırlıyor.

Xi mektubunda ülkenin evlâtları kendi memleketinden uzak yerlere gider ve büyük bir davaya kendini adar dedi. Xi, daha fazla gençlerin Baodingli öğretmenleri örnek alarak taban kesimler ve halklar için çalışması ve gençlik çiçeğinin ülkenin en büyük ihtiyaç duyduğu yerlerde açmasını temenni ettiğini belirtti.

Tian Honggui, mektubun kendisinde derin izlenim bıraktığını ve bir genç olarak kendisinin de yüce bir çalışma yapmak istediğini, bu nedenle Xinjiang’a yerleştiğini aktardı.

Xi Jinping’in gençlik çiçeği ülkenin en büyük ihtiyaç duyduğu yerlerde açsın çağrısı, Tian Honggui ve eğitim alanındaki genç kadrosunu ülkenin batı kesimine yöneltti. 2014 yılından bu yana, Baoding Akademisi’nden 200’e yakın mezun, Xinjiang, Tibet, Chongqing ve Guangxi dahil farklı bölgelere gidip en tabandaki okullarda çalıştı. Son 10 yılda, Çin Eğitim Bakanlığı’na bağlı pedagoji üniversitelerinden mezun olan 76 bin öğrenci ülkenin orta ve batı kesimlerinde öğretmenlik yapmayı seçti.

2000 yılından bu yana Çerçen’e gelen 100’den fazla genç öğretmen sayesinde 7 binden fazla yerli öğrenci üniversiteye girdi ve çölden farklı bir dünyayı tanıma fırsatı buldu.

Yüksek eğitim alan Çerçenli gençlerin büyük bir kısmı mezun olunca memleketlerine döndü ve diğer bölgelerden Çerçen’e gelen öğretmenlerle birlikte ilçenin ekonomik ve toplumsal gelişimi ve eğitim davası için katkılarda bulundu. 22 yıl önce Çerçen’e gelen 15 genç öğretmen de mum ateşi gibi yeni nesil eğitimcilerin yüreğini aydınlatmaya devam ediyor.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn