Türkçe

Bin yıllık geçmişe dayanan boyama tekniğini koruyan zanaatkar çift

criPublished: 2022-04-18 20:15:40
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

▲Boyama tekniği mirasçıları Duan Shukun ile Duan Yinkai çifti

Önce beyaz pamuklu kumaşlar üzerine çeşitli desenler dikilir. Bu işlemin ardından kumaş Radix Isatidis adlı bitkinin suyu içine atılır ve daha sonra güneşte kurutulup kumaşlar üzerine dikilen ipler sökülünce mavi ile beyaz rengin karışımıyla güzel desenler oluşturan Bai etnik grubuna özgü kumaş gözler önüne serilir.

“Boyama tekniğimizle, Bai etnik grubunun güzelliğini dünyaya tanıtmak istiyoruz.” İşte bu boyama tekniği mirasçılarından Duan Shukun ile Duan Yinkai çiftinin büyük arzusudur.

▲Boyanmış kumaşlar

Bailere özgü boyama tekniği bin yılllık geçmişe sahiptir. Çin’in güneybatısında yer alan Yunnan eyaletinin Dali İli’ndeki Bai etnik grubunun toplu halde oturdukları bölgenin boyama tekniği en tipik bir boyama türüdür. Yapım süreci zor olan boyama tekniği, hem fiziksel güç hem de teknik çalışmaları gerektiriyor.

Modern yaşam ritminin hız kazanmasıyla, bu eski teknik de bir zamanlar zorluklarla karşı karşıya kalmıştı. 2006 yılında, Bailerin boyama teknikleri, Çin’in ilk grup ulusal düzeyde maddi olmayan kültürel mirasları listesine dahil edildi. Modern zamanda insanların beğenisini kazanmak için değişik ve çeşitli desenlerin yeniden yaratılması konusunda boyama tekniği mirasçıları çaba gösteriyor.

Duan çifti Bailerin boyama tekniğinin mirasçıları olarak yenilikçi bir yolda ilerliyor. İkisi farklı görevler üstlenirken, Duan Yinkai desenin dikişinden sorumlu olarak 30’dan fazla geleneksel dikiş temelinde 100’ü aşkın dikiş tarzını yarattı. Duan Shukun ise boyamadan sorumlu olarak gardenya meyvesi, safran ve sumak gibi bitkilerden doğal boyalar geliştirerek, boyaların renklerinin mavi ile sınırlı kalması durumuna son verdi.

▲Duan Yinkai beyaz kumaş üzerine basılmış desenin izini takiben dikiş yapıyor

12全文 2 下一页

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn