Türkçe

Altın kadar değerli “Qingming öncesindeki çay”ın gerçek hikayesi

criPublished: 2022-04-03 16:32:21
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin’in orta kesiminde yer alan Hubei eyaletinin Xiangyang kentine bağlı Guanping köyündeki çay parkındaki bahar çayının yaprakları

Çinliler 5 Nisan günü geleneksel bayramlarından Qingming Bayramı’nı kutlayacak. Bayram, Çinlilerin ataları tarafından tarımın kurallarına uygun olarak, gökcisimlerinin hareketlerini takip ederek geliştirdikleri yirmi dört güneş teriminden biridir. Çin tarihinde tarımsal üretim faaliyetleri her zaman yılı 24 sezona ayıran güneş terimlerinin rehberliğinde yürütülürdü ve aynı şey çay üretimi için de geçerlidir.

Qingming Bayramı öncesinde toplanan çay, yapraklarının narin, kokusunun güzel ve zengin aromalı olması gibi özellikleriyle en iyi tür olarak kabul edilir. Ancak Qingming Bayramı öncesi düşük sıcaklık nedeniyle filizlenme oranının sınırlı ve büyüme hızının yavaş olması gibi etkenlerden dolayı çay toplama standardına ulaşan yaprakların miktarı çok azdır, dolayısıyla “Qingming Bayramı öncesinde toplanan çay, altın kadar değerlidir.” derler. Şu anda, Çin’in çeşitli bölgelerinde yılın en yoğun çay toplama sezonu yaşanıyor.

1234...全文 6 下一页

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn