Türkçe

Beijing’den Aksu’ya 4 bin kilometreyi aşan sevgiyle dolu yolculuk

criPublished: 2022-02-07 15:49:41
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Başkent Beijing’den Xinjiang bölgesinin güney kesimindeki Aksu kentine 4 bin kilometre uzunluğundaki yolculukta bir grup “özel yolcu”nun tren istasyonuna girmelerine, trene binmelerine, inmelerine ve karşılanmalarına demiryolu personeli yardımcı oldu. Böylece “özel yolcular”, demiryolu görevlilerinin himayesinde sağ salim şekilde memleketlerine dönebildiler.

18 Ocak saat 10 civarında “özel yolcular”dan oluşan ekip Beijing’den Urumçi’ye giden Z69 sefer sayılı yolcu trenine bindiler. “Özel yolcular” Urumçi’ye ulaştıktan sonra K9776 sefer sayılı yolcu trenine transfer olup, Toksu ilçesine doğru yola çıktılar. Yolculuk boyunca her türlü ihtiyaçlarını Xinjiang demiryolu idaresi görevlileri karşıladı. Böylece bu “özel yolcular” kendilerini memleketlerinde gibi hissettiler.

Sevgiyle dolu vagon

Çinlilerin en önemli kutlaması olan Bahar Bayramı öncesinde memleketine dönmeye çalışan vatandaşlar tarafından oluşturulan ve “Bahar Trafiği” adlandırılan kalabalık yolculuk döneminin 2. gününde, Beijing’den Urumçi’ye giden Z69 seferli tren, bir grup “özel yolcu”yu taşıdı. Aksu bölgesinden gelen bu yolcuların hepsi, Çin Fiziksel Engelliler Derneği’nin yardımıyla Beijing’de tedavi gördükten sonra taburcu edilen 9 çocuktu.

Aksu’dan gelen “özel yolcular”ın en küçüğü henüz 4 yaşında. Çocukların ameliyat sonrası uçağa binmeleri uygun bulunmadığı için memleketlerine trenle dönmelerine karar verildi.

“Derhal harekete geçin, çocukların hepsini 9. vagondaki alt yataklara yerleştirin.” diye seslendi Z69 sefer sayılı trendeki kondüktörlerin şefi Zou Yang. Meğer Zou Yang aynı gün Beijing Batı İstasyonu’nda görevi teslim aldıktan hemen sonra çocukların trendeki yerlerini ayarladı.

Sekiz tane tekerlekli sandalye, bir sedye ve dokuz çocuk 9. vagonun yanına geldi. Çocuklar vagona yaklaşınca vagon kapısında bekleyen Zou Yang “çocukları vagona geçirmeye acele edin.” diye talimat verdi ve bizzat bir çocuğu kucağında taşıyarak vagonun içerisine doğru yürüdü.

Tüm görevlilere diğer yolcuların trene binmelerine yardımcı olma çalışmalarını iyi şekilde yerine getirmeleri talimatı verdikten sonra Zou Yang, hemen 9. vagona geri gelerek, çocukların ebeveynlerinden son durumlarıyla ilgili bilgi aldı.

Çocukların bulunduğu 9. vagonun her bir penceresinin yanındaki duvara kırmızı kağıttan yapılmış ‘lotus çiçeği kurdelesi’ asıldı. 9. vagondan sorumlu kondüktör Zhu Xinyan, Zou Yang’ın talimatını aldıktan hemen sonra kırmızı kağıttan yapılmış 9 adet “lotus çiçeği kurdelesi” hazırladı.

“Kırmızı lotus çiçeği”, Xinjiang demiryolu idaresine bağlı Beijing tren ekibinin önemli yolculara hizmet vermek için tasarladığı logodur. Görevliler söz konusu logonun bulunduğu vagondaki yolculara özel hizmet sağlar.

Beijing Batı İstasyonu’ndan Urumçi’ye giden Z69 sefer sayılı trenin 3 bin 100 kilometreyi aşan mesafeyi kat etmesi için yaklaşık 31 saat zaman dilimi gerekiyor. Bu sıradan yolcular için bile kısa bir yolculuk değil. Tren görevlileri çocukların trene ilk kez bindiğini öğrenince onların uzun yolculuk süresince bunalmamaları için boş zamanlarında çocuklarla beraber şarkı söyledi ve oyunlar oynadılar.

Görevliler trende çocuklar için özel olarak hazırlanan yemekleri vagona getirip, çocuklara veriyor ve çocukların ellerini ve yüzlerini yıkamasına, hatta lavaboya gitmelerine yardımcı oluyorlardı.

12全文 2 下一页

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn