Türkçe

Çin’de köy turizmi marka yapılandırma çağına giriyor

criPublished: 2021-09-22 16:16:53
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

“Kırsal kesimde turizm sektörünün gelişmesi, köylülerin geçim kaynaklarını çeşitlendirip gelirlerini artırırken, onlara ülkenin dört köşesine seyahat etme imkanı da veriyor. Böylece köyler, hem yerli ve yabancı turistleri ağırlayan gezi destinasyonları, hem de turist kaynağı oldu.” Çin Kültür ve Turizm Bakanı Hu Heping, Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından düzenlenen basın toplantısında köy turizminin durumunu bu ifadelerle değerlendirdi.

Aslında köy turizmi, “Temiz akarsular ve yeşil dağlar, altın değerindedir. ” düşüncesinin yerine getirilmesi için önemli bir kanal olmakla beraber, güzel köy inşa planıyla da sıkıca bağlantılı. Köy turizmi günümüzde Çin’de turizmin gelişmesinde önemli bir rol oynamakta. Köy turizmi aynı zamanda Çin halkının refah yolunda istikrarlı şekilde ilerlemesine de büyük güç katacak.

Çin’in güneybatısında yer alan Guizhou eyaletine bağlı Zuenyi kentinin Huamao köyü, eskiden gelişmemiş bir bölgeydi. Köy daha sonra turizme dayalı gelişme yoluna girdi, köylülerin gelirleri de yükseldi. Eşsiz doğa güzelliklerine sahip Huamao köyünde Guizhou’nun kuzey kesimine özgü mimari tarzlı yapılar görmek mümkün. Huamao köyü, günümüzde bölgede gelişmiş ve zengin bir köy haline geldi.

Zhejiang eyaleti, köy turizminin geliştirilmesi ve yeşil kalkınmanın hızlandırılması konusunda öncü rol oynamakta. Eyalete bağlı Danzhu nahiyesi, 5A dereceli Shenxianju Manzara Bölgesi’nin çekirdek alanında yer alır. Ormancılıkla geçinen nahiye halkı, son yıllarda pansiyonculuğa başlayarak, turizmin gelişmesini hayli yoğunlaştırdı. 2020 yılında Danzhu nahiyesinde ağırlanan turist sayısı 3 milyonu aştı. Nahiyedeki pansiyonların ortalama geliri 300 bin yuan civarında. Çevre korumaya ve yeşil kalkınmaya büyük önem veren yerel halk, “Temiz akarsular ve yeşil dağlar, altın değerindedir.” düşüncesini yerine getirmek için yoğun çaba harcıyor.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı kısa süre önce Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi’yle birlikte, turizmin geliştirileceği 3’üncü grup pilot köy ve kasaba listesini yayımladı. Böylece Bakanlık, şimdiye kadar binden fazla pilot köy ve kasaba açıklamış oldu.

Köy turizminin gelişmesi, artık kırsal ve kentsel kesimler arasında sıkı bir bağ haline geldi. Chongqing Kültür ve Turizm Veri Merkezi Başkanı Liu Xuefeng, köy turizminin gelişme potansiyelinin büyük, gelişme modellerinin de çeşitli olduğunu anlattı. Liu, köy turizminin kırsal ve kentsel kesimler arasında eş güdümlü kalkınmanın güçlendirilmesinde önemli rol oynadığına dikkat çekti.

Günümüzde Çin genelinde kırsal turizm sektörünün büyüme modelleri gittikçe zenginleşiyor, köy-kent kaynaşması güçleniyor.

Çin’de kırsal turizm geliştirilirken marka yapılanmasına da önem veriliyor. Jiangsu eyaletine bağlı Lijia köyünde bambu yetiştiriciliği meşhur. Eskiden bir mu (on beşte bir hektar) bambu tarlasından sadece 2 veya 3 bin yuan kazanç oluyordu. Köylüler turistlere özel olarak bambu filizi kazımak gibi programları geliştirdikten sonra mu başına düşen gelirleri 7 bin yuana yükseldi. Köylülerin doğal ortamda beslediği tavuklar da turistlerin alışveriş gözdesi haline geldi. 2020 yılında Lijian köyünde ağırlanan turist sayısı 1 milyonu aştı. Tarımsal ürünlerin satış hacmi ise 35 milyon yuanı geçti. Lijia köyünde üretilen çeşitli tarımsal ürünler de yöresel turizm markası oldu.

Diğer yandan Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı, kısa süre önce 300’den fazla otantik gezi hattı açıkladı. Çin hükümetinin özel tren seferleri açmak suretiyle daha çok turistin kırsal kesimlere seyahat etmesine olanak sağlayacağı belirtildi.

Çin hükümeti, önümüzdeki günlerde pilot köy ve kasabalarda kırsal turizmi geliştirmek için köy panisyonlarının lokantacılık seviyesini artırmalarına, yerel kültürü öne çıkarıp yöresel sanat seviyesini yükseltmelerine destek sağlayacak, turizm ve diğer sektörlerin kaynaşmasına dayalı gelişmeyi hızlandıracak, böylece köylülerin gelirini daha da artıracak ve onlara mutluluk sunacak.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn