Türkçe

Shanghai mutfağının vazgeçilmezleri

criPublished: 2021-09-15 13:02:31
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Shanghai, Çin'in en bilinen şehirlerinden biri. Ayrıca, ülkenin kültür ve finans başkenti olmasının yanı sıra, en büyük liman kenti.

Kendine has mufağıyla öne çıkan Shanghai, bulunduğu konum nedeniyle geniş bir çeşitliliğe sahip. Yangtze Nehri'nin güneyinde ve Huangpu Nehri'nin ağzında olmasından ve Doğu Çin Denizi'ne kıyısı bulunmasından dolayı, Shanghai sofralarında en çok görülen yemekler genelde deniz ürünleri.

Olur da yolunuz bir gün Shaghai'ye düşerse bu yemekleri kesinlikle denemelisiniz.

Shanghai'nin en yöresel yemeklerinden biri “Yangchun eriştesi”. Yangchun eriştesini anlatmadan önce eriştenin Çin kültüründeki yerine kısaca değinmek gerekiyor.

Çin'deki erişteler uzun olduğundan, erişte yemeği Çin kültüründe uzun ömür anlamına geliyor. Bu yüzden Çin geleneğine göre doğum günlerinde erişte yeniyor; yaş pasta değil. Çinliler ayrıca uzun yolculuklardan döndükten sonra eve sağ salim ulaşmanın şerefine de erişte yiyor.

Gelelim, ülkenin en meşhur erişte yemeklerinden Yangchun'a… Bu lezzetli yemeğin tarihi çok eskiye dayanıyor. Çin mutfağının en eski yemeklerinden Yangchun eriştesi, çok berrak bir çorbanın içinde piştiğinden aynı zamanda bu yemeğe “berrak çorba eriştesi” de deniyor. Bu yemeğin ana malzemesi tabii ki un. Onun dışında yemek piştiği sırada eklenen taze soğan yağı da eriştelerin tadını bir hayli güzelleştiriyor. Besin değeri yüksek bu erişte, protein ve vitamin açısından çok zengin.

Kentin bir diğer favorisi ise biberli ördek yemeği. Beijing gibi Shanghai de ördek yemeği ile ünlü. Ancak Shanghai'nin ördek yemeği Beijing'inkinden daha farklı. Yarım ya da bütün ördek, marine edildikten sonra hafifçe kızartılır. Servis sırasında ise erik sosu ile buhulanmış ekmek ve biber turşusu ilave edilir. Parlak kırmızı rengi, çıtır çıtır kabuğu ve yumuşak etiyle afiyetle yiyebileceğiniz bu yemeğin en iyi mevsimi ise sonbahar.

Shanghai, konumu gereği deniz ürünleri ve pirincin ağırlıklı olarak tüketildiği bir kent. Ancak, kültür başkenti ve en büyük liman kenti olmanın getirdiği dışa açılma sayesinde zengin bir yemek kültürüne sahip bir şehir.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn