Türkçe

Xinjiang’da turizme dayalı kalkınma yoğunlaşıyor

criPublished: 2021-09-09 10:10:14
Share
Share this with Close
Messenger Pinterest LinkedIn

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kültür ve Turizm İdaresi’nden alınan bilgilere göre, yılın ilk 7 ayında bölgede ağırlanan turist sayısı yüzde 25,9 oranında artarak 120 milyon 703 bini aştı. Elde edilen gelir ise 93 milyar 583 milyon yuanı buldu.

Xinjiang, Çin’in en zengin turizm kaynaklarına sahip bölgelerinden biri. Son yıllarda Xinjiang bu avantajından faydalanarak, turizme dayalı kalkınmayı hızlandırıyor.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı ağustos başında kırsal turizmin başlıca nahiyeleri ve kasabaları için üçüncü grup ulusal listeyi yayımladı. Xinyuan ilçesine bağlı Narati kasabası dahil Xinjiang’ın 17 bölgesi listeye dahil edildi. Böylece Xinjiang’ın listeye giren köy veya kasaba sayısı 58’e yükseldi.

Xinjiang’da 5A düzeyinde ulusal manzara bölgesi unvanına layık görülen bölge sayısı 16’yı buldu. Xinjiang bu sayıyla Çin’in batı kesiminde birinci, tüm Çin’de ise üçüncü sırada yer aldı. Çin Sosyal Bilimler Akademisi Araştırmacısı Zhang Jinshan basına verdiği demeçte, turizm sektörünün Xinjiang’ın istikrarı ve uzun vadeli güvenliğinin korunmasında yeri doldurulmaz bir işlev gördüğüne dikkat çekerek, 14. Beş Yıllık Ulusal Plan’ın yürütüldüğü (2021-2025) dönemde Xinjiang’ın Çin turizm piyasasında büyük rol oynayacağını kaydetti.

13. Beş Yıllık Ulusal Plan döneminde Xinjiang turizminin başlıca endeksleri dikkat çekici seviyelere yükseldi. 2019 yılında ağırlanan turist sayısı 200 milyonu aştı. 2020 yılında salgının getirdiği olumsuz etkilere rağmen bölgede 158 milyon turist ağırlandı. Tüm bu verileri gösteriyor ki, Xinjiang’da turizm büyük gelişme potansiyeline sahiptir.

Öte yandan, Xinjiang turizm sektörü, yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi haline geldi. Çin Turizm Grubu, JD Grubu ve Ly.com gibi Çin’in önde gelen şirketleri, Xinjiang ile yatırım sözleşmeleri imzaladı. Xinjiang Xiyu Turizm Geliştirme Şirketi, Çin borsalarına başarıyla giriş yaptı. Xinjiang Kültür ve Turizm Yatırım Grubu gibi birçok yerel turizm şirketi arka arkaya kuruldu. Bunlar, Xinjiang turizminin gelişmesine güçlü zemin oluşturdu.

13. Beş Yıllık Ulusal Plan döneminde, Xinjiang’da 115 turistik altyapı ve kamu hizmet tesisleri inşa programı başlatıldı. 2019 yılında Xinjiang’da turizm sektörüne çekilen yatırım 26 milyar 480 milyonu yuanı buldu. 2021 yılında Xinjiang’da kültür ve turizm alanında 300 adet programa 104 milyar 208 milyon yuan tutarında finansman sağlandı

Ağustos başında 5A düzeyinde ulusal manzara yeri unvanına layık görülen Kalajun Manzara Bölgesi’nde kaya tırmanışı programı hizmete sunuldu. Bu, Xinjiang’daki ilk kaya tırmanışı programı niteliğinde. Edinilen bilgiye göre Kalajun Manzara Bölgesi’nde “spor+turizm” modeli ile kalkınma çalışmaları yoğunlaştırılacak. Xinjiang’da son yıllarda bu program gibi pek çok yeni turistik ürün hizmete sunuldu. Bu hizmetler arasında ekolojik gezi, kızıl turizm yolculuğu, şahsi otomobille yolculuk, tarihi araştırma gezisi gibi birbirinden ilgi çekici programlar yer alıyor.

14. Beş Yıllık Ulusal Plan’ın bitiminde Xinjiang’da ağırlanan turist sayısının 400 milyonu aşması öngörülüyor.

Share this story on

Messenger Pinterest LinkedIn