Köşe Yazıları

Türkiye Avrupa'nın bir parçası mı?

2016-11-25 14:43:26 Emre Demir

“Türkiye Doğu'ya giden bir gemidir, ancak üzerinde Batı'ya koşmaya çalışan adamlar var.” Bu söz, imparatorluk dönemi sonrası Türkiye'nin modernleşme çabasının bir özeti. Ancak son yıllarda durum biraz farklı, artık geminin üstünde Batı'ya koşan adamlardan fazla kalmadı, geminin ne yönde seyrettiğini ise zaman gösterecek.

Türkiye, Avrupa'nın bir parçası mı?

Son günlerde Avrupa Birliği ile Türkiye liderleri arasında “söz dalaşı” ağırlaştı. Avrupalı bazı liderler, Türkiye ile müzakerelerin durdurulmasını, hatta Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını gündeme getiriyor. AB üyeliği konusunda eskisi kadar arzulu olmayan Türk tarafıysa, AB ile müzakerelerin sürdürülüp sürdürülmeyeceğini referanduma götürerek halka sormaktan yana.

Peki, Türk halkı AB konusunda ne düşünüyor? Türkler kendilerini Avrupalı olarak görüyor mu? Avrupalı olmak, sokaktaki Türk insanı için ne anlama geliyor?

Türkiye'nin eşsiz coğrafi konumu malum; Türkiye Doğu'nun en batısı ve Batı'nın en doğusundaki ülkedir. Asya ile Avrupa kıtalarının arasında yer alan ülke, çok büyük siyasi ve ekonomik avantajlara sahip. Ancak iki farklı medeniyet dairesi arasında sıkışmış bu coğrafi konum, halkın zihninde bazı çatışmalar ve çelişkiler de yaratıyor.

Herhangi bir Türk şehrinin sokaklarında dolaşırken, gördüğünüz insanların doğulu mu yoksa batılı mı olduğunu anlamakta zorlanırsınız. Kıyafetleri, davranışları, dinledikleri müzikler, yemekleri, hem doğudan hem batıdan özellikler taşır. Türkiye, doğu ile batının, özensiz bir karışımıdır. Bu karışım özensiz olduğu için, sentezden çok çelişkiler bütünüdür. Türkler kendilerini aynı anda hem Doğulu hem Batılı hissederler. Wenjing dergisi 2012 Aralık sayısında Türk yazar Orhan Pamuk'a “Kendinizi Doğulu bir yazar mı, Batılı bir yazar mı görüyorsunuz?” diye sorduğunda şu cevabı alır: “Her ikisi de.”

Türklerin bir kısmı, geleneksel Doğulu kökenlerini inkar etmeden kendisini Batılı, Avrupalı olarak görür. Seküler bir dünya görüşüne sahip bu kesim, Ortadoğu'dan hem siyasi hem de kültürel olarak uzak kalmayı tercih eder. Türklerin bir kısmıysa Avrupa'nın bir Hıristiyan birliği olduğunu, Türkiye'nin Avrupa'da yeri olmadığını savunur. Muhafazakar bu kesime göre, Türkiye Ortadoğu ve Afrika'da daha aktif olmalı ve İslam dünyasının liderliğini yapmalıdır. Görüleceği gibi, Türkiye için AB üyeliği sadece dış politikayla ilgili bir tercih değil, bu seçim, pek çok Türk tarafından bir medeniyet tercihi olarak görülüyor.

Türkiye'nin AB üyelik süreci 50 yıldır sürüyor. Bu uzun süreye rağmen Türk halkının AB ümidi bir şekilde hep canlı tutulmuştu. Ancak son yıllarda, iktidar partisinin söyleminin de etkisiyle halkın Avrupa'ya tepkisi artıyor. Sosyal medyada AB ile ilgili paylaşılan yorumlara baktığımda, gördüğüm bazı Tweet'ler şöyle: “Bizim AB'ye ihtiyacımız yok, onların bize ihtiyacı var!” “AB zaten yolun sonuna geldi, orada ne işimiz var?” “AB elli yıldır bizi oyalıyor.”

Son günlerde yapılan anketler de Türkiye'de AB üyeliğine verilen desteğin azaldığını gösteriyor. 2016 Kasım ayında yayınlanan bir ankette, vatandaşlara “Hükümet, AB üyeliği çabasını sürdürmeli mi?” diye sorulmuş. Sonuç: Yüzde 64 Hayır!

Bizi takip edin

China.com, yazarlar köşesine katılımınızı bekliyor!

Bize yazın: cpyy@bj.china.com

İletişim: 010-52598588-8708

  • 微信公众号 Resmi Wechat Sayfası
Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor