Köşe Yazıları

Yasak Kent'in en gizemli odası!

2016-09-19 21:11:13 Emre Demir

Yasak Kent'e (Zijincheng) bir kez ilgi duymaya başlayan biri, bir daha burası üzerine düşünmekten, her seferinde burayı sanki ilk kez görüyormuş gibi ziyaret etmekten kendini alamaz. Bu yönüyle Yasak Kent, bir saray kompleksi ve bir saray müzesinden fazlasıdır; ben buraya “mini China” diyorum. Sadece bu mekan üzerinden Çin hakkında pek çok şey konuşulabilir.

Yasak Kent'in en gizemli odası!

Anıtsal mimarinin insan ölçeğine indiği Yasak Kent'te dolaşmak insana müthiş bir haz veriyor. Belçikalı sanat tarihçisi Simon Leys Yasak Kent'in insanda yaratığı duyguyu bu bağlamda çok güzel ifade etmiş:

“Geniş avlular ve saraylar dünyadaki en müthiş mimari kalıntılardan. Mimarlık tarihinde imparatorluğun haşmetini ifade etmeye çalışmış anıtların çoğu insan ölçeğini ezip geçmiş ve sakinlerini karıncaya dönüştürmeden amacına ulaşamamış... Yasak Kent'teyse aksine, azamet daima sade ve doğal bir ölçü izliyor. Onu, anıt ile izleyici arasındaki orantısızlık değil, uyumlu mekandaki çelişkisizlik taşıyor. Avluların ve çatıların bu soyluluğu, farklı gün ve sezonların değişen ışığı altında sonsuz bir şekilde kendini onaylıyor ve ziyaretçiye, sadece müziğin kimi zaman verebileceği cinsten bir mutluluk hissi veriyor. Vücut sanki suda ağırlığını kaybediyor, ziyaretçi böylesi bir mükemmeliyetin içinde varlığının hafiflediğini hissediyor.”

Saray müzesini pek çok kez ziyaret ettim, ancak girmeyi başaramadığım bir alan vardı: Wuyingdian.

Yasak Kent'in en gizemli odası!

Sarayın bu bölümünde Türk tarzı bir hamam olduğunu duymuştum, ama ne zaman, kimler tarafından yapıldığını, şu an ne durumda olduğunu bilmiyordum. Bildiklerim bir efsaneye dayanıyordu: Kaşgarlı Afak Hoca'nın torunu İparhan, Qianlong'un sarayına girince, memleket özleminin dindirmesi için imparator onun için bir hamam yaptırmış... Kulağa romantik geliyor...

Uzun uğraşlar sonunda müze yönetiminden gerekli izni kopardım, geçen hafta bir video hazırlamak için kameraman ve çevirmen arkadaşımla saraya gittim. Xihuamen'den girerek doğrudan Wuyingdian'e geçtik. Birkaç ay önce, geçici bir sergi nedeniyle saray müzesine getirilen klasik Çin resminin en önemli kent manzaralarından biri olan Qingming Shanghetu'yu görmek için buraya gelmiş, saatlerce beklememe rağmen içeri girememiştim. Bu kez geri dönüş olamazdı: O odaya girmeliydim!

Saray uzmanları Wang Zilin, Huang Ximing ve Wang Wentao bana eşlik ediyordu. Yudetang'a geldiğimizde Wang Zilin beni daha da heyecanlandırdı: “Burası Yasak Kent içindeki en gizemli yer!”

Yasak Kent'in en gizemli odası!

Yudetang, Qing Hanedanı döneminde yayınevi olarak kullanılmış bir mekan. Kapı kilitli, buradan sorumlu bir görevli kilidi açıyor ve içeri giriyoruz. Karanlık ve dağınık. Az ileride kırmızı bir kapı var. Oradan devam etmemi söylüyor yetkililer, kapıyı açıyorum ve bir anda bambaşka bir atmosfere giriyorum. Yasak Kent içinde başka bir dünya. Kırmızının yerini beyaz alıyor, dar geçitten ilerleyerek hamama ulaşıyorum, penceresiz bir yapı, ancak içerisi aydınlık, çünkü tepede bir kubbe var ve kubbeni tam ortasına pencere konmuş. Güçlü bir ışık giriyor içeri. Burası gerçekten Yasak Kent'in bir parçası mı ve ben hala Yasak Kent'te miyim diye düşünüyorum...

Bizi takip edin

China.com, yazarlar köşesine katılımınızı bekliyor!

Bize yazın: cpyy@bj.china.com

İletişim: 010-52598588-8708

  • 微信公众号 Resmi Wechat Sayfası
Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor