Köşe Yazıları

Gelinliklerde Türkler ve Çinlilerin ortak zevki: Kırmızı

Bazen Çin sokaklarında beyaz gelinliğiyle poz veren kadınlar görüyorum. Beyaz gelinlik, Çin'de de gitgide daha çok talep gören bir ürün haline geldi.

Asya'dan Anadolu'ya, İpek Yolu'nda çininin yolculuğu

Ateşin toprakla dansı, renklerin ustaların elinde canlanışı... Zaman tünelinden geçerek günümüze ulaşan, geçmiş zamanların bilgeliğini bugüne taşıyan bir sanat biçimi, çini. Asya'da keşfedilen bu sanat, medeniyetler geçerek, kıtalar aşarak, farklı kültürlerin içinde yoğrulmuş, yeni tarzlarla saltanatını sürdürmektedir.

BBC: Oruç tut, ömrünü uzat!

BBC tarafından 2012 yılında yayınlandığı halde benim son zamanlarda keşfettiğim ilginç bir belgesel Eat, Fast and Live Longer (Ye, oruç tut, ömrünü uzat). Başlığı görünce merak etmemek elde değil, zira İslamla harmanlanmış bir kültür ortamında büyüdüm. Üstelik Ramazan ayındayız. Türkiye'de inananın da inanmayanın da Ramazan veya oruçla ilgili zihninde canlananlar genelde hoştur. Ramazan, Müslümanlar için bereket ayıdır, arınma ayıdır.

“Affedilebilir, fakat unutulmaz”

1. Nanjing Katliam Müzesi'nde John Rabe anısına hazırlanan bölüm
中文Madilet Eda Akyumuk2016-03-29 14:22

Bahar Bayramı'nda Çin'de “Laowai” olmak

Çin'de geçirdiğim ikinci Bahar Bayramı'nda (Chunjie) bu defa herhangi bir yere seyahat etmek istemedim. Bir “Laowai” (Çincede yabancı anlamına gelmekle birlikte, halk arasında kullanılan bir kelimedir) olarak yerli Beijingliler gibi davranmak, ailem burada olmasa bile bayram coşkusunu Beijnglilerle yaşamak istedim.
中文Madilet Eda Akyumuk2016-03-29 11:41

Yabancıların gözünden Çin köyleri

Yeri geldiğinde şehrin gürültüsünden, yüksek binalardan, trafik sıkışıklığından veya kalabalıktan sıkıldığınız anlar oluyor mu? Bir ağacın gölgesinde dinlenme, kaynağından bir yudum su içme, kendinizi yeşil çayırlar denizine bırakma isteğiyle doluyor musunuz? Küçük bir şehirde doğmuş, ancak yıllardır büyük şehirlerin karmaşasında yaşamak durumunda kalmış biri olarak bu isteği sık sık derinden duyuyorum.

Dünyanın en kaliteli denizköpüğü Eskişehir'de

Çinlilere ne zaman Türk olduğumu söylesem İstanbullu olup olmadığımı soruyorlar. Zira Türkiye ile ilgili bildiklerinin başında İstanbul ve kebap geliyor. Eskişehirli olduğumu söylediğimde ise hatırı sayılır sayıda Çinli arkadaşımdan şu tepkiyi alıyorum: Bana lületaşı getirtebilir misin?
中文Madilet Eda Akyumuk2016-03-04 14:16

Hanın oturduğu şehir: Kaşgar

İpek Yolu'nda Xinjiang etkinliği kapsamında Çin hükümetinin davetlileri olarak Türkiye'den gelen gazeteciler, televizyon programcıları ve ekonomistlerden oluşan grupla birlikte Çin Uluslararası Radyosu ekibi olarak 9-17 kasım tarihlerinde Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin önemli yerlerini gezdik
中文Madilet Eda Akyumuk2015-12-14 16:42
<


Bizi takip edin

China.com, yazarlar köşesine katılımınızı bekliyor!

Bize yazın: cpyy@bj.china.com

İletişim: 010-52598588-8708

  • 微信公众号 Resmi Wechat Sayfası
Madilet Eda Akyumuk
Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor