Yorum: Bayağı dedikoduların ardında şeytani niyetler gizli

2019-12-25 11:46:43

Çin'de bir dönem tutuklanarak cezaevinde kalmış eski İngiliz muhabir Peter Humphrey, yakın tarihte İngiliz The Times (The Sunday Times) gazetesi için Çin'i karalayan bir makale kaleme aldı.

Makalede, Londra'da yaşayan 6 yaşındaki bir kız çocuğunun, TESCO'dan aldığı Noel kartında bir mesaja rastladığı, mesajda “Biz Shanghai Qingpu Cezaevi'ndeki yabancı tutuklularız, bizi zorla çalıştırıyorlar. Lütfen bize yardım edin ve durumu insan hakları örgütlerine bildirin.” yazıldığı iddia edildi.

Aralarında BBC ve Sky News'in de yer aldığı İngiliz basın kuruluşları, daha sonra bu çirkin iddiadan hareketle Çin'i suçlamaya çalıştı.

Çin Medya Grubu'na bağlı Çin Global Televizyon Ağı (CGTN) kanalı, süpermarket zinciri TESCO'nun Çin'deki tedarikçisi Zhejiang Yunguang Printing adlı basımeviyle temas kurdu.

Şirketin, Peter Humphrey'in makalesinde adı geçen Qingpu Cezaevi ile herhangi bir ilişkisi olmadığı açıklandı. TESCO için imal edilen Noel kartlarının baskı ve montaj aşamalarına kadar üretim zincirindeki tüm halkaların Zhejiang Yunguang Printing tarafından gerçekleştirildiği ve bu süreçte Çinli işçilerin çalıştığı kaydedildi.

TESCO'nun Çin Medya Grubu'na yaptığı yazılı açıklamada da “Tedarikçi firmanın tutukluları zorunlu işçi olarak çalıştırdığına dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.” ifadesi kullanıldı

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Qingpu Cezaevi'nde hiçbir yabancı tutuklunun zorunlu işçi olarak çalıştırılmadığı belirtildi.

Bu noktada gerçekler apaçık görülürken, Humphrey'in mesnetsiz ithamlarının tamamen yanlış ve uydurma olduğuna, hiçbir olgusal temele dayanmadığına şüphe kalmıyor.

Çin basını, olayı aydınlatmak için ilk anda ilgili taraflarla temasa geçti, Humphrey'in ve İngiliz basınının yaptığı suçlamalara güvenilir delillerle karşılık verdi.

Esasen, aklıselim sahibi hiç kimsenin Humphrey'in çirkin dedikodularına inanması beklenmemeli. Zira bu kişinin kötü niyetli ve farklı suçlara karışmış biri olduğu herkesin malumu.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan haberlere göre, 2003 yılından itibaren Humphrey ve eşi, farklı yasa dışı yollara başvurarak Çin vatandaşlarına ait kişisel bilgileri ele geçirdi ve başkalarına sattı. Bu faaliyetleriyle yasa dışı olarak büyük meblağlar kazanan Humphrey, 2013 yılında Çin polisi tarafından yakalandı.

Tutuklu olarak Shanghai kentindeki Qingpu Cezaevi'nde 9 ay kalan Humphrey, 2015 yılında serbest bırakılmasının ardından da zaman zaman Çin'i karalayan ve suçlayan teşebbüs ve açıklamalarda bulundu.

Humphrey'in son “şovu” sadece Çinlileri değil, diğer ülkelerden internet kullanıcılarını da kuşkulandırdı, hatta güldürdü. Örneğin, bir internet kullanıcısı, “İngiltere'de Qingpu Cezaevi'nde kalmış kaç tutuklu var acaba? Yoksa kartta yazılanlar, daha önce aynı hapishanede tutuklu bulunmuş 'bireysel dedektif' Humphrey'e mi ait?” yorumunda bulundu.

Bir başka yorumda ise “Günümüzde bazı Batılılar gerçekten Çin hakkında histerikleştiler. Çin'i karalamak ve yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

Peki, Humphrey'in Çin'i karalama senaryosu bu kadar çirkin ve bayağı iken, sıradan vatandaşlar dahi bunu bir bakışta anlayabiliyorken, İngiliz basını niye gerçeği görmezden gelerek bu yalan haberlerin yayılmasına müsaade etti, hatta konuyu daha çok speküle etmeye çalıştı? Yanıtı çok açık: Bazı Batılı basın kuruluşlarının Çin'e olan kinleri, artık iliklerine işlemiş durumda.  Bu nedenle de meslek etiğini bir kenara itmekten, temel olgulara sadık kalmaktan imtina etmiyor, Çin'i karalamak için her yola başvuruyorlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor