4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi Trabzon'da yapılıyor

2019-11-29 11:28:21 CRI

4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi'nin açılış töreni dün Trabzon'da düzenlendi. Açılışa 23 ülke ve bölgeden 700'den fazla temsilci katıldı.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açılışta yaptığı konuşmada, zirve aracılığıyla Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin Türkiye'nin Orta Koridor planıyla kenetlenmesinin ilerletilmesini ve İpek Yolu güzergahındaki ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin genişletilmesini beklediklerini ifade etti. Albayrak şöyle konuştu:

“Dolayısıyla, bu bahsedilen ticaret hacmi, bu pazarlar, bu fırsatlar hayata geçirmek, Karadeniz ve Hazar havzası ülkeleri arasında da ticaret ve yatırımları geliştirmek, bölgedeki iş dünyası, iş insanları arasında yeni işbirlikleri oluşturmak amacıyla düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü gerçekleşen bu zirveye de büyük bir önem veriyoruz.”

Çin'in Ankara Büyükelçisi Deng Li ise, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bu sene gerçekleşen iki görüşmede Kuşak ve Yol inisiyatifinin Orta Koridor stratejisiyle kaynaşmasının derinleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını hatırlattı.

İki taraf arasında ticaret, yatırım, altyapı tesisleri inşası ve turizm alanlarındaki işbirliğinin hızla geliştiğine dikkat çeken Deng, ikili ithalat ve ihracat hacminin yılın ilk 10 ayında 16,6 milyar dolara ulaştığı bilgisini verdi.

Deng, Çin'den yola çıkan Chang'an adlı trenin, kısa bir süre önce Marmaray'dan geçerek Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a ulaşmasının büyük tarihi önem taşıdığını dile getirdi.

Çin'in dışa açılmayı genişleterek işbirliği, karşılıklı yarar ve ortak kazanç tutumuyla Kuşak ve Yol inşasını nitelikli bir şekilde ilerleteceğini vurgulayan Deng, “Başta Türkiye olmak üzere bütün ülkelerle ikili ve çoklu işbirliğini güçlendireceğiz. Bütün ülkelerle çok taraflı ticaret sistemini koruyarak, küresel sınamalarla ortaklaşa mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, yeni ipek yolunun Avrasya ülkelerinin ticaretinde yeni bir altın dönem başlattığını belirterek, bütün ülkelerden iş insanlarına şimdiden harekete geçme çağrısında bulundu. Gülle şöyle konuştu:

“Bu noktada İpek Yolu, kazan-kazan ilkesine dayalı olarak, Avrasya ülkelerinin bütünü için kapsayıcı bir kalkınmanın ve ticaretin de önünü açıyor. Bölgesel ve küresel imkanların sadece az sayıda ülkenin menfaatine çalıştığı bir dünyanın sürdürülebilir bir geleceği yakalaması mümkün değildir.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor