Wang Wang ve Fu Ni, Avustralya'daki yaşamına devam edecek

2019-11-25 15:15:52

Çin ve Avustralya arasında dün varılan anlaşmaya göre, Wang Wang ve Fu Ni adlı iki panda, Güney Avustralya'daki Adelaide Hayvanat Bahçesi'nde 5 sene daha kalacak.

Adelaide Hayvanat Bahçesi'nde 10 yıldır yaşamakta olan Wang Wang ve Fu Ni, zamanla kentin sembolü haline geldi.

İki ülke arasında daha önce yapılan anlaşmaya göre, pandaların Adelai'deki yaşamlarının bu sene sona ermesi ve Wang Wang ve Fu Ni'nin Çin'e dönmesi gerekiyordu. Çin ve Avustralya'nın ilgili kurumları arasında varılan yeni bir anlaşma uyarınca, iki panda Adelaide Hayvanat Bahçesi'nde beş yıl daha yaşayacak.

Adelaide Hayvanat Bahçesi Müdürü Elaine Bensted, hayvanat bahçesinin bütün çalışanlarının Wang Wang ve Fu Ni'nin kalmaya devam edeceği haberinden büyük mutluluk ve heyecan duyduğunu belirtti. Bensted, pandalarla ilgili araştırmaların sermayesinin şu ana kadar federal hükümet tarafından karşılandığını ve bu çalışmaların giderlerinin gelecek 5 yıl boyunca Güney Avustralya yönetimi tarafından sağlanacağını kaydetti.

Avustralya Turizm ve Ticaret Bakanı Simon Birmingham, Wang Wang ve Fu Ni'nin 10 yıldır Adelaide ile Güney Avustralya'daki turizmin gelişimine büyük katkı yaptığına dikkat çekti. “Yerli turistler, pandaları görmeden Güney Avustralya'dan ayrılmazlar. Aynı zamanda pandalar yabancı turistlerin de dikkatini çekiyorlar. Pandaların 5 yıl içinde bebek sahibi olmasını ve böylece turizmin daha da canlanmasını bekliyoruz.” ifadesini kullandı. 

Hayvanat bahçesi çalışanlarından panda araştırmaları uzmanı Phil Ainsley ise, Avustralya'da yürütülen panda araştırmalarının önemine değindi. Ainsley, “Güney Avustralya'da yaşayan pandaların bazı fizyolojik göstergeleri Kuzey Yarımküre'dekinden farklı. Bu nedenle, Çinli ve Avustralyalı bilim insanları son 10 yıldır bu alanda ortak gözlem ve araştırma yürütüyor” dedi.

Önümüzdeki 5 yıl içinde Avustralya'da bir panda dünyaya gelmesinin hem kendi hayvanat bahçeleri ve bilim insanları için, hem de Chengdu'daki panda yetiştirme ve araştırma merkezi için olağanüstü bir önem taşıdığını belirten Ainsley, sözlerine şöyle devam etti:

“Fu Ni yeni 13 yaşına girdi ve Wang Wang da 14 yaşına bastı. Önümüzdeki beş yıl içinde en verimli üreme dönemlerine ulaşacaklar. Bu nedenle sözleşmenin beş yıl daha uzatılması panda yetiştirme açısından çok faydalı olacak.”
 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor