Yorum: ABD, çifte standartlarıyla kendini küçük düşürüyor

2019-11-21 20:24:37 CRI

Yorum: ABD, çifte standartlarıyla kendini küçük düşürüyor

ABD Senatosu'nda kısa süre önce sözde “2019 Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası” başlıklı tasarı onaylandı. Bu girişim, Çin'in iç işlerine küstahça bir müdahale anlamı taşıdığı gibi, uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarını da ihlal etti.

Çin, söz konusu tasarıyı sert bir dille kınayarak, bu adıma kesinlikle karşı çıktıklarını açıkladı.

Dikkatli gözler, ABD'nin söz konusu tasarıyla demokrasi ya da insan haklarını savunmayı değil, bu kisveler altında şiddet yanlısı radikal eylemcileri desteklemeyi amaçladığını fark etmekte zorluk çekmedi. Hatta, bu girişimlerle Hong Kong'un kaosa sürüklenmek istendiği de görüldü.

Şurası bir gerçek ki “uzun kol yargı yetkisi”ni kullanmak gibi bu hegemonik yaklaşımlar başarısızlığa uğramakla kalmayacak, ABD'nin çifte standart uygulama sevdasını ve ikiyüzlülüğünü bir kez daha ortaya koyarak ABD'yi herkesin gözünde küçük düşürecek.

Hong Kong, Çin'e aittir. Hong Kong'daki demokrasi, insan hakları ve özgürlük durumunun nasıl olduğuna gelince, objektif bir tutuma sahip herkes, bunu adilce değerlendirebilir. Çin'e bağlı bir idari bölge olarak Hong Kong, 1997 yılında anavatana dönmesinden sonra Temel Yasa'da belirlenen “Hong Kong'un Hong Konglular tarafından yönetilmesi, azami özerklik ve “Bir Ülke, İki Sistem” ilkelerini tam anlamıyla ve başarıyla uyguladı. Hong Konglu vatandaşlar da tarihin hiçbir döneminde olmadığı şekilde geniş demokratik haklardan ve özgürlüklerden yararlanıyor. Bu, Hong Kongluların bizzat hissettiği somut bir olgu. ABD'ye ise bu konuda sadece susmak düşüyor.

ABD'li siyasetçileri çifte standartlara başvurarak tehlikeli oyunlara kapılmama konusunda uyarıyoruz. Bu oyunlara kalkışanların, şeytani amaçlarına ulaşamayacaklarına hiç şüphe yok. Kendi ülkelerinin imajını, ülkelerine duyulan güveni zedeleyen bu kişiler, söz konusu çirkin girişimleriyle neticede yine kendilerini küçük düşürecekler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor