Yunanistan'ın çeşitli çevrelerinden Xi'nin ziyaretine yoğun ilgi

2019-11-13 10:18:53

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 10-12 Kasım'da Yunanistan'a resmi ziyarette bulundu.


Xi, ziyareti esnasında Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ve Yunanistan Başbakanı Kyrikos Mitsotakis ile ayrı ayrı görüşerek, ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren bölgesel ve küresel konularda görüş alışverişinde bulundu, geniş fikir birliklerine varıldı. Yunanistan'daki çeşitli çevreler, Xi'nin ziyaretine yoğun ilgi göstererek, Çin-Yunanistan işbirliğini takdirle değerlendirdi. 


Uluslararası Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIFE) Avrupa-Çin Projesi Sorumlusu George N. Tzogopoulos, Atina'da basına verdiği demeçte, Xi Jinping'in ziyaretinin büyük ehemmiyet taşıdığının altını çizdi. Ziyaretin, Çin'in Yunanistan'la ikili ilişkilerine önem verdiğinin göstergesi olduğunu, iki ülke arasındaki gerçekçi işbirliğine de büyük dinamizm katacağını söyleyen Tzogopoulos şöyle konuştu:


“Çin, Yunanistan ile ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır. Xi'nin ziyareti, 11 yıl aradan sonra Çin'den Yunanistan'a cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret niteliğinde. Ben, bu ziyaretin Çin-Yunanistan kapsamlı stratejik ortaklığının derinleştirilmesine güç katacağına inanıyorum. Aslında Yunanistan da Çin ile ikili ilişkilerine oldukça önem veriyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde iki ülkenin işbirliğini pekiştirmek için temasları yoğunlaştıracağına, özellikle gerçekçi işbirliği yönünde daha fazla adım atacağına inanıyorum.”


Tzogopoulos, Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin ziyareti sırasında iki ülke arasında yatırım, liman işletmesi, finansman, enerji ve eğitim gibi alanlarda işbirliği belgelerinin imzalandığını, bunların ziyaretin verimli geçtiğini kanıtladığını söyledi.


Tzogopoulos, ziyarette varılan uzlaşıların ve işbirliği anlaşmalarının Çin ile Yunanistan'ın ikili ilişkileri derinleştirmesine ivme kazandıracağı gibi, Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğini de hızlandıracağını kaydetti.
 

Yunanistan Eğitim Bakan Yardımcısı Vassilis Digalakis, Yunanistan ve Çin'in doğu ve batının iki büyük medeniyetleri olduğuna dikkat çekerek, bu kapsamda iki ülke arasındaki değişim ve paylaşımın büyük önem arz ettiğini belirtti.


İki ülkenin eğitim alanındaki işbirliğinin büyük potansiyele sahip olduğuna işaret eden Digalakis, Xi'nin ziyaretiyle iki tarafın eğitim alanındaki işbirliğini daha da güçlendireceğini belirtti. Digalakis konu hakkında şunları dile getirdi:


“Çin ve Yunanistan'ın üniversitelerarası işbirliğini geliştirmesini temenni ediyoruz. Aslında bu alanda işbirliği çoktandır devam ediyor. Cumhurbaşkanı Xi'nin ziyaretiyle daha da güçlenecektir. Örneğin, Çinli öğrenciler Antik Yunan tarihi ve medeniyeti üzerinde ihtisas yapabilir, aynı zamanda Yunan öğrenciler de Çin tarihi, medeniyeti ve dili alanında eğitim alabilir.”


Yunan halkının da ilgisi büyük

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ziyareti, yerel halk arasında da geniş yankı uyandırdı. Atina'da yaşayan Tina Demetriou, Çin ve Yunanistan'ın pek çok alanda işbirliğini derinleştirme kararı almalarının Yunan halkının beklentilerine uyduğunu söyledi. Demetriou, bu konuda şunları kaydetti:


“Çin, dev bir ekonomi. Yunanistan, Çin'le işbirliğine ihtiyaç duyuyor, özellikle Çinli turistleri bekliyor. Çin ve Yunanistan arasında bu yöndeki işbirliği sözleşmeleri hayata geçirilirse, Yunanlara daha fazla iş fırsatı sağlanabilir. Ekonomi gelişirse, istihdam sorunu da çözülür. ”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor