Yorum: CIIE dışa açıklığı ve ortak kalkınmayı teşvik ediyor

2019-11-11 15:46:21 CRI

Yorum: CIIE dışa açıklığı ve ortak kalkınmayı teşvik ediyor

2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) dün sona verdi.

İstatistiklere göre, 6 gün süren fuara 181 ülke ve bölge ile uluslararası örgütlerden temsilciler katıldı, 3 bin 800 işletme stant açtı. 500 binden fazla yerli ve yabancı profesyonel alıcı fuarda 71 milyar 130 milyon ABD Doları değerinde işbirliği anlaşmasına imza attı. Bu sayı, önceki fuara göre yüzde 23 oranında arttı. Öte yandan bir sonraki fuar için 230'dan fazla şirket başvuru yaptı.

Bu bir dizi başarı “Çin'in kurduğu platformda dünya korosunun başarılı performansına” işaret ediyor. CIIE, küresel ekonomiye yeni enerji enjekte ederken kapsayıcı işbirliği ve ortak kalkınmaya yarar sağlıyor.

Her şeyden önce, CIIE, mal ve hizmet alım satımı aracılığıyla ticaretin küreselleşmesini ve dünya ekonomisinin büyümesini teşvik ediyor.

Aynı zamanda kültür ve fikir değişimine imkân sağlayarak mutabakatlar inşa ediyor, ticari korumacılığa karşı çıkıyor ve ekonomik küreselleşmeyi destekleyen büyük bir güç teşkil ediyor.

En önemlisi, CIIE dünyaya “paylaşım” fikrini tüm açıklığıyla gösteriyor ve insanlığın kader ortaklığının canlı bir uygulamasını temsil ediyor.

“Çin piyasası o kadar büyük ki, herkese kucak açabiliyor.” Şimdiye kadar 2 kez düzenlenen CIIE, Çin'in büyük piyasa potansiyelini ve güçlü tüketim gücünü gözler önüne sermekle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda Çin'in dışa açıklığını sürekli genişletme, ekonomik küreselleşmeyi ve serbest ticareti destekleme konularındaki kararlılığını ve icraata geçtiğini ortaya koyuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor