İkinci ithalat fuarında iş hacmi yüzde 23 arttı

2019-11-11 11:09:42

2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı dün sona verdi. İstatistiklere göre, 6 gün süren fuarda 71 milyar 130 milyon ABD Doları değerinde işbirliği anlaşması imzalandı. Bu sayı, önceki fuara göre yüzde 23 oranında arttı. Öte yandan bir sonraki fuar için başvuru işlemleri de başladı.


İkincisi düzenlenen ithalat fuarına 181 ülke ve bölge ile uluslararası örgütlerden temsilciler katıldı, 3 bin 800 işletme stant açtı, 500 binden fazla yerli ve yabancı profesyonel alıcı, fuarda ticari görüşmeler gerçekleştirdi.


“Çin Uluslararası İthalat Fuarı, yeni ürünlerin tanıtım platformu”

Çin Uluslararası İthalat Fuarı İdaresi Başkan Yardımcısı Sun Chenghai basına verdiği demeçte, son fuarın profesyonellik bakımından önceki döneme göre daha güçlü olduğuna dikkat çekti. Fuarın, hem Çin hem de tüm dünya için yeni ürün ve teknolojilerin görücüye çıktığı önemli bir platform haline geldiğini vurgulayan Başkan Yardımcısı Sun şöyle konuştu:


“2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na kayıtlı ziyaretçi sayısı 500 bini aştı. Ziyaretçiler arasında 7 binden fazla yabancı alıcı da yer aldı. Bu sayı önceki dönemin rakamlarının çok üstünde. İstatistiklere göre, hem Çin için hem de dünya için yeni olan 391 ürün ve teknoloji fuarda tanıtıldı. Varılan işbirliği anlaşmalarının değeri, yüzde 23 artarak 71 milyar 130 milyon doları buldu.” 


Almanya'nın önde gelen otomotiv yedek parça tedarikçisi Webasto şirketi, 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda gelecekte piyasaya süreceği inovatif ve konforlu binek araç planını tanıttı.


Webasto Çin Şubesi İletişim Müdürü Xu Wei, bu yıl ağırladıkları ziyaretçilerin niteliğinin, önceki döneme göre daha yüksek düzeyde olduğunu, şirketin sergi verimliliğinin de geçen seneye göre daha yükseldiğini söyledi. Xu Wei bu konuda şunları söyledi:


“Bu yılki fuarda standımızı ziyaret eden müşterilerin niteliği önceki döneme göre daha yüksek. Öte yandan çok sayıda hükümet yetkilisi ve medya kuruluşu da bize daha büyük ilgi gösterdi, buluşlarımız ve ürünlerimiz hakkında daha çok kişinin bilgi sahibi olmasını sağladı. Ürünlerimizin daha fazla beğeni almasını temenni ediyoruz.”


Fuarda pek çok yeniliğe imza atıldı

2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın sergileme şartları ve hizmet seviyesi de önceki döneme göre iyileştirildi. Fuara ev sahipliği yapan Shanghai'daki önemli sınır kapılarında açılan özel hizmet noktalarının sayısı 125'i buldu. Fuarda sergilenecek ürünlerin sınır kapılarından geçiş verimliliği de önceki döneme kıyasla yüzde 62,5 arttı. En hızlı tamamlanan geçiş işlemi süresi 15 saniyeye kadar indi. Öte yandan, fuarda ilk kez 5G şebekesi hizmet verdi.


Fuarın katılımcılarından Çek Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Radek Vondracek, son fuarın dışa açık ve küreselleşmeye dayalı bir dünya ekonomisinin oluşturulması, ticari korumacılıkla mücadelenin pekiştirilmesi ve küresel ortaklığın tesis edilmesi açılarından büyük önem taşıdığını kaydetti. Vondracek, şu ifadeleri kullandı:


“Ticari duvar ören bazı ülkelerden farklı olarak Çin, piyasasını dışa açma yönündeki taahhütlerini etkin şekilde yerine getirdi, Çek Cumhuriyeti'ne büyük destek verdi. Biz de klasik ihracata dayalı bir ekonomiyiz. Ayrıca sanayileşme seviyesi en yüksek olan Avrupa ülkelerinden biriyiz ve sonsuza kadar daha dışa açık bir dünyayı destekliyoruz. ”  

2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın başarıyla sona erdiği şu günlerde, Üçüncü Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na başvuru işlemleri de pürüzsüz şekilde ilerliyor. Şu ana kadar 230'dan fazla sayıda işletme 3. fuara katılmak için başvuru yaptı. Bir sonraki fuar alanının yüzölçümü ise 84 bin metrekareyi bulacak. Gelecek dönemde dünyanın en güçlü 500 şirketinden 80'inin fuara katılması bekleniyor. .

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor