Yorum: 54 ülke vicdanını konuşturdu, Xinjiang konusunda Çin'e destek verdi

2019-10-30 20:20:39 CRI

Yorum: 54 ülke vicdanını konuşturdu, Xinjiang konusunda Çin'e destek verdi

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki terörle mücadele ve dini aşırıcılıktan arındırma çalışmaları, BM Genel Kurulu'nun 3. Komitesi'nin (İnsan Hakları Komitesi) ilgili toplantısında 54 ülke tarafından takdirle değerlendirildi.

Dün düzenlenen BM toplantısında, Rusya, Pakistan, Mısır ve Beyaz Rusya dâhil 54 ülke ortak bir açıklama sundu.

Açıklamayı 54 ülke adına ileten Beyaz Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Valentin Rybakov, Xinjiang'da hayata geçirilen terörle mücadele ve dini aşırıcılıktan arındırma önlemlerini ve bu yolda kaydedilen başarıları takdirle değerlendirdiklerini belirtti.

Söz konusu önlemlerin bölgedeki tüm etnik grupların temel insan haklarını teminat altına aldığını vurgulayan Rybakov, insan hakları konusunun siyasete alet edilmesine ve Çin'e yönelik mesnetsiz suçlamalara karşı çıktıklarını ifade etti.

Ortak açıklamada, bazı Batılı ülkelerin Xinjiang konusunda Çin'i karalamalarına sert bir cevap verildi.

Açıklamada, Çin'in Xinjiang'da terörle mücadele etme ve bölgeyi ekonomik olarak kalkındırma yolunda elde ettiği başarıların uluslararası arenada geniş kabul gördüğü dile getirildi.

Xinjiang konusu ABD dâhil bazı Batılı ülkelerin kışkırtmaları nedeniyle uluslararası gündemde sıcak bir konu haline geldi. Söz konusu ülkeler, BM toplantısında Xinjiang'daki terörle mücadele, insan hakları ve inanç özgürlüğünü koruma çalışmalarıyla ilgili gerçekleri çarpıtarak Çin'i karalamaya teşebbüs etti.

Herkes biliyor ki, Xinjiang yönetimi terörle mücadele ve dini aşırıcılıktan arındırma çalışmalarıyla bölgedeki 25 milyon vatandaşın yaşama ve gelişme dâhil temel insan haklarını güvence altına aldı. Bu, aynı zamanda Çin'in küresel terörle mücadele çalışmalarına yaptığı önemli bir katkıdır ve Batı ülkeleri dâhil tüm ülkelere iyi bir örnek olmuştur.

Deliller ve gerçekler ortada, bazı Batı ülkeleri Çin'i ne kadar karalamaya çalışırsa çalışsın, uluslararası toplumun onayını kazanamayacaktır.

Siyasi amaçlarla kötü niyet besleyen Batılı güçler, uluslararası arenada Xinjiang konusunda Çin'i şeytanlaştırma ve Çin'e saldırma gösterilerini bitirmeli. Aksi takdirde kendi imajlarına zarar verecekler. Xinjiang konusunda doğru veya yanlış olan ne, cevabını vicdanlar verecek. Bu meselenin siyasi amaçlarla kötüye kullanılması girişimi işe yaramayacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor