Çin'den yabancı yatırımcıya daha fazla kolaylık sağlayan 20 madde

2019-10-30 11:51:20 CRI

Çin Devlet Konseyi “Yabancı Sermayenin Kullanımının Geliştirilmesine İlişkin Görüşler” adlı bir belge onayladı.

Belgede, dışa açılmanın derinleştirilmesi, yatırımı çekme çalışmasının güçlendirilmesi, yatırımın kolaylaştırılması ve reformunun derinleştirilmesi, yabancı sermayeli yatırımların meşru hak ve çıkarlarının korunması gibi alanlarda 20 maddelik adımlar yer alıyor.

Çin son dönemde yeni bir dış yatırım yasası çıkarmak, yabancı sermayeye ilişkin negatif listeyi güncellemek ve yeni serbest ticaret pilot bölgeleri kurmak gibi adımlar atarak bu alandaki düzenlemelerini geliştirdi.

GEREKLİ YASAL ADIMLAR ATILACAK

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, Çin'de yabancı yatırımın geliştirilmesi ve korunmasının geliştirileceğini ve bu alanda gerekli yasal adımların atılacağını belirtti.

Wang Shouwen şunları söyledi:

“Dışa açılmanın derinleştirilmesi açısından, ülke genelindeki serbest ticaret pilot bölgelerinde yabancı sermaye girişine ilişkin negatif listenin daha da kısaltılması, negatif liste dışındaki sınırlı politikaların tamamen kaldırılması gibi önlemler alınacak. Ayrıca finans sektörünün dışa açılmasına hız verilecek. Otomobil alanında yabancı sermayeyle ilgili politikalar iyileştirilecek. Adil bir ticaret ortamı yaratılması için özen gösterilecek.”

Yabancı sermayeli işletmelerin Çinli işletmelerle aynı muameleyi görmesine büyük önem veren söz konusu belge, açık, şeffaf ve öngörülebilen bir yabancı yatırım ortamının yaratılması, yabancı sermayenin boyutunda istikrarın korunması ve yabancı sermaye yapısının iyileştirilmesini hedef alacak.

Yabancı girişimcinin taleplerine odaklanan belge, çeşitli birimlerin idari prosedürlerini basitleştirerek yetkileri azaltmak ve devletin işlevlerini dönüştürmek gibi tedbirler alacak.

Bu belge şunları açıklığa kavuşturur: Yatırımların kolaylaştırılması konusunda, sınır ötesi fon kullanımının maliyetini azaltmak. Yabancıların Çin'de çalışma kolaylığını arttırmak ve yabancı finansmanlı proje sahalarının onay prosedürlerini optimize etmek. Yabancı yatırımların meşru hak ve çıkarlarını korumak için Yabancı Yatırım Yasasını tam olarak uygulamak. Şikâyetleri kabul eden birimler kurarak fikri mülkiyet haklarını adil şekilde korumak. Düzenleyici politikaların normatif bir şekilde uygulanmasını güçlendirmek. Yerli ve yabancı fonlu işletmelerin standardizasyon çalışmalarına adil katılımını desteklemek ve devlet alımlarına kanuna göre eşit katılım sağlamak.

FİKRİ MÜLKİYET GELİŞİYOR, PATENT YASASI DA HAZIR

Bu bağlamda Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Hakları Genel Müdürlüğü'nden Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Dairesi Başkanı Zhang Zhicheng, sağlam bir cezai tazminat sisteminin kurulmasını aktif olarak teşvik ettiklerini ve ihlal maliyetini büyük ölçüde artırdıklarını söyledi. Zhang, Patent Yasasında yapılan değişiklik taslağının Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi'nde ilk gözden geçirme sürecini geçtiğini belirtti.

Dünya Bankası kısa süre önce yayımlanan rapora göre, Çin'in küresel iş ortamı sıralamasındaki yeri 46'dan 31'ye yükseldi.

Bu yılın ocak-eylül ayları arasında, Çin'in yabancı sermaye kullanımı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 artarak 100 milyar 800 milyon ABD Dolarına ulaştı. Yabancı sermayeden faydalanma kalitesi daha da arttı.

YABANCI SERMAYE AKIŞI SÜRECEK

Wang Shouwen mevcut uluslararası durumda bu sonuca ulaşmanın çok daha anlamlı olduğunu savunuyor. Wang, Çin'in bu yıl ve sonraki yıllardaki dış yatırım durumunu inceleyerek şunları ekliyor:

“Çin'in devasa iç pazarı, yabancı yatırımlar için son derece cazip. Çin'de yabancı fikri mülkiyet haklarını korumak için çok iyi, istikrarlı, şeffaf ve öngörülebilir yasalar, düzenlemeler ve politikalar var. Yabancı yatırımcılar için oldukça cazip olan, bol ve kaliteli işgücü verimliliği de var. Genel olarak bu yıl dış yatırımın istikrarlı ölçeğine ve yapısına güvenle bakıyoruz. 2020'de yabancı yatırımı çekme konusunda da umutluyuz.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor