Çin'den iş ortamını iyileştirmeye yönelik yeni hamle

2019-10-24 10:48:07

Çin Devlet Konseyi, üretici güçleri geliştirme ve yüksek verimli kalkınmayı ilerletme çabaları kapsamında iş ortamının iyileştirilmesini öngören yeni bir düzenleme çıkarıldığını dün duyurdu.


Yeni düzenleme, Çin'de iş ortamının eksikliklerini gidermek amacıyla sistem ve mekanizma açısından gerekli tedbirlerin alınmakta olduğunu, özellikle bu alanda hukuki güvence çalışmalarını pekiştirmenin hedeflendiğini gösteriyor.


7 madde 72 fıkradan oluşan söz konusu düzenleme, iş ortamının tüm kollarını kapsıyor. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Başkan Yardımcısı Ning Jizhe, dün Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi'nin Beijing'de gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni düzenleme hakkında bilgi verdi. Ning Jizhe bu hususta şöyle konuştu:

“Yeni düzenleme; yeni kalkınma düşüncesinin hayata geçirilmesi, hükümet-piyasa ilişkilerinin doğru ele alınması ve sosyalist piyasa ekonomisi sisteminin iyileştirilmesi doğrultusundaki sistem tasarımının bir sonucu. Özellikle işletme hizmetlerinde reformun kritik halkalarının temel normları belirlenmiş oldu. Aynı zamanda iş ortamının mevcut problemlerine odaklanma, piyasanın başlıca unsurlarını koruma, idari hizmet seviyesini yükseltme ve hukuki güvenceyi güçlendirme konularında sistematik çözümler sunan bir plan ortaya kondu. Böylece çeşitli kademelerdeki hükümetlerin reformu derinleştirmesine ve işlevlerini dönüştürmesine yardımcı olundu. ”

Son yıllarda Çin hükümeti, toplumun beklentilerini karşılamak için bürokrasinin azaltılması, üst kademelerin yetkilerinin alt kademelere devredilmesi ve idari hizmet seviyesinin yükseltilmesi gibi önlemlerle iş ortamını daha da iyileştirdi.

Bu yönde atılan başlıca adımlar şöyle: İdari onay gerektiren evrak sayısı azaltıldı, piyasaya erişim eşiği alçaltıldı, kuralların şeffaflığı artırıldı, adil denetim pekiştirildi. İşletmelerin yükleri azaltıldı, bilhassa küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) yönelik hizmet seviyesi sürekli üst seviyelere çıkarıldı. Aynı zamanda piyasanın başlıca unsurlarının kazanç duygusu aralıksız güçlendirildi.


Çin Adalet Bakanlığı 2. Yasama Bürosu Başkan Yardımcısı Zhang Yaobo, yeni düzenlemenin iş ortamının iyileştirilmesine yönelik hukuki boşluğu doldurduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Yeni düzenleme, son yıllarda iş ortamını iyileştirmeyi hedefleyen politikalar ve tedbirlerin standart haline getirildiğini ifade ediyor. Hükümetin önerileri, çalışmalardaki gereksinimler ve uygulamalar tüm toplum üzerinde hukuki bağlayıcılığı olan bir sisteme dönüştürüldü. Bu politikaların otoritesi ve verimliliği kuvvetlendirildi.”

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Başkan Yardımcısı Ning Jizhe, yeni düzenlemenin yabancı yatırımcıların haklarının korunmasını da ihtiva ettiğine dikkat çekerek, gerek Çinli işletmelere gerekse yabancı işletmelere eşit muamele göstereceklerini vurguladı.

Ning Jizhe, tüm ülkelerden işletmelerin Çin'de yatırım yapmalarını, Çinli firmalarla işbirliği kurmalarını ve böylece çifte kazanç elde etmelerini olumlu karşıladıklarını kaydetti. Düzenlemeyi yeni bir başlangıç olarak görerek, Çin'de hukuk ile korunan, uluslararasılaşmış ve kolaylık odaklı bir iş ortamı kuracaklarını söyleyen Ning sözlerini şöyle sürdürdü:

“Piyasaya erişimi daha da genişleteceğiz, idari onay prosedürlerini sadeleştirmeye devam edeceğiz. İdari denetim ve onay konusunda aracılık hizmetlerini daha standart hale getireceğiz, negatif liste sistemini uygulayıp adil denetimi sürdüreceğiz. Ayrıca vatandaşlara daha fazla kolaylık sağlayacağız, piyasanın başlıca unsurlarının yatırım ve iş kurma hususlarında güvenlerini pekiştireceğiz.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor