Çin'in sanayi ekonomisi ilk üç çeyrekte istikrarı korudu

2019-10-23 10:40:32

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı Sözcüsü Huang Libin, sanayi ekonomisinin ilk 9 ayda istikrarlı işleyişini koruduğunu bildirdi.


Sözcü Huang, dün Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi'nin Beijing'de düzenlediği basın toplantısında, sanayi ekonomisinin ilk üç çeyrekteki durumu hakkında bilgi verdi.


Bu dönemde sanayi ekonomisinin durumunun öngörüldüğü gibi iyi yönde seyrettiğini kaydeden Huang Libin sözlerini şöyle sürdürdü: (SES-1)


“İlk 9 ayda, Çin'deki büyük ölçekli sanayi işletmelerinin katma değeri yüzde 5,6 arttı. Bu artış, tam da öngörülen yüzde 5,5 ila 6 aralığında. Ekonomik göstergeler, sanayi yapısındaki ayarlamaların ve yeni büyüme motorlarının iyi işlediğini yansıtıyor. Çin'in çeşitli kademelerdeki hükümet organları, yılın başından itibaren giderek karmaşıklaşan iç ve dış ortama rağmen, ÇKP Merkez Komitesi ve Çin Devlet Konseyi'nin kararlarını ve düzenlemelerini etkin şekilde yerine getirdiler. Çeşitli riskler ve meydan okumalara karşı etkili tedbirler aldılar, böylece sanayi ekonomisinin istikrarını korumasını sağladılar. Bu başarının hiç de kolay elde edilmediğini vurgulamamız gerek. ”


Somut rakamlara bakıldığında, ilk 9 ayda başlıca sektörlerde aktif değişim yaşandığı görülüyor. Ham madde endüstrisinin katma değeri geçen yıla göre 2,3 puanlık farkla yüzde 7 arttı. İş ortamında da sürekli iyileşme kaydedildi. İlk üç çeyrekte özel firmalarla küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) katma değeri de sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 7,1 yükseldi.


Bilgi-haberleşme ile yazılım sektörlerinin sosyal ve ekonomik kalkınmaya verdiği destek de aralıksız yoğunlaştı. 5G'nin ticari amaçla kullanımı iyi gelişme eğilimi yakaladı. Eylül sonu itibarıyla Çin'in başlıca 3 telekomünikasyon şirketi, ülke genelinde 80 binden fazla 5G istasyonu kurdu. Sanal gerçeklik, yapay zekâ, akıllı bağlantılı araç gibi tüketim alanlarında 5G'nin kullanılmasında ilerleme kaydedilirken; sanayi, sağlık ve enerji gibi sahalarda 5G'nin kullanımının artırılmasına yönelik yoğun çabalar sürüyor.


Küresel ekonomik büyümenin yavaşladığına da dikkat çeken Sözcü Huang Libin, birçok ülkede satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) güven eşiğinin altına düştüğünü söyledi.


Öte yandan, Çin'in yapısal dönüşüm sürecindeki imalat sektörünün önündeki risklerin gözle görülür oranda arttığına vurgu yapan Huang Libin, şöyle konuştu: (SES-2)


“Yılın başında büyük ölçekli sanayi işletmelerinin katma değerinin yüzde 5,5 ila 6 oranında artacağını tahmin ettik. Geçen yıl bu değer yüzde 6,2 idi. Bu yılki tahminleri çeşitli dış ve iç unsurları göz önünde bulundurarak geçen yıla göre aşağı çektik. Ayrıca çeşitli kademelerdeki hükümet organları, sanayinin istikrarlı gelişmesi için yoğun çaba harcadılar.”


Sözcü Huang, Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı'nın sonraki aşamalarda “sağlamlaştırma, pekiştirme, yükseltme, engelleri kaldırma” gibi talimatları hayata geçireceğini, çeşitli kademelerdeki kurumların görevlerini aktif şekilde yerine getirmelerini sağlayacağını ve bu yıl için belirlenen hedeflere ulaşılmasını teminat altına alacağını sözlerine ekledi.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor