Çin'in yeni finans politikası ne anlama geliyor?

2019-10-17 21:19:00

Çin Devlet Konseyi'nin aldığı kararla, Çin'de yabancı bankalar, menkul kıymet şirketleri ve fon yönetim şirketlerine getirilen kısıtlamalar tamamen iptal edildi.

Yabancı sermeyeli bankalar ve sigortacılara ilişkin yönetmeliklerde değişiklik yapıldı. Bu kararla Çin'in finans piyasasında dışa açılmanın artırılması amaçlanıyor.

Yabancı Kurumsal Yatırımcılar (QFII) ve RMB Nitelikli Yabancı Kurumsal Yatırımcılar (RQFII) kotalarının kaldırılması, menkul kıymette yabancı sermaye kısıtlamasının iptal edilmesi, yabancı banka ve sigortacıların Çin'e giriş koşullarının gevşetilmesi ve yabancı yatırımcıların bankalar arası tahvil piyasasına yatırım yapması için kolaylık sağlanması gibi bir dizi yeni adım üç önemli mesaj veriyor.

Birincisi, küresel ekonomik gelişmede ve serbest ticarette belirsizliğin güçlendiği bir ortamda, Çin'in “gönüllü” olarak dışa açılması yavaşlamaktan ziyade hızlanıyor. Finans sektörünün “kapsamlı ve üç boyutlu” biçimde dışa açılması her geçen gün tamamlanıyor.

İkincisi, küresel yatırımcıların ve yabancı finans kuruluşlarının Çin'e akın etmesiyle, piyasada aktörler çeşitleniyor ve finans piyasasında ekoloji zenginleşiyor.

Üçüncüsü, Çin'in finans kapısının açılması hızlanırken, finans piyasasının çeşitli alanlarını ilgilendiren reform süreci de devam ediliyor.

Reform ve dışa açılma birbirini hızlandırır ve tamamlar. Finans piyasasında yapısal ayarlamalar beklendiğinden daha hızlı biçimde yapılıyor.

Çin'in özgüvenini gösteriyor

Çin Medya Grubu (ÇMG) bugün “Finans sektörünün daha fazla dışa açılması Çin'in özgüvenini gösteriyor” başlıklı bir yorum yazısı yayınladı.

Makalede, Yabancı Sermayeli Sigortacılar Yönetmeliği ve Yabancı Sermayeli Bankalar Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasıyla bankacılık ve sigortacılığın daha fazla dışa açılmasının Çin ekonomisinin özgüvenini yansıttığı ve dünya ekonomisine yeni bir güç katıldığı belirtildi.

Genel ekonominin uzun vadede iyi korunması, ekonomik büyümeyi motive eden güçlerin ortaya çıkması ve finans kuruluşlarının rekabet gücünün devamlı büyümesinin, finansal olarak daha fazla dışa açılma konusunda Çin'e cesaret verdiği kaydedildi.

ÇMG yorumunda “Kuşkusuz, bu iki yönetmelikte değişiklik yapılması sayesinde daha fazla yabancı kuruluş gelip Çin'in kalkınmasından yararlanacaktır” ifadesi kullanıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor