Xinjiang'da yoksullara yardım çalışmalarında büyük ilerlemeler kaydedildi

2019-10-17 12:04:02 CRI

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin güney kesiminde bulunan Kaşgar, Hotan, Aksu bölgeleri ile Kızılsu Kırgız Özerk İli, ülkedeki en yoksul bölgeler arasında yer alıyor. Söz konusu bölgelerde, 2014-2018 yılları arasında 1 milyon 889 bin kişi yoksulluktan kurtarıldı. Bu bölgelerde yoksulluk oranı 2013'te yüzde 29,1 iken, bu oran geçen yıl yüzde 10,9'a düştü.

Tarım, bölge ekonomisinde önemli

Xinjiang'a özgü meyvelerin sergilendiği Aksu Fuarı, kısa süre önce kapılarını 6'ıncı kez açtı. Fuar, bölgeye özgü tarım ürünlerinin satışları için geniş bir platform oluşturarak, yoksullara yardım edilmesini sağlıyor.

Aksu Ormancılık ve Çayır İdaresi Başkan Yardımcısı Song Wei, fuarda 710 milyon yuan tutara sahip 630 bin ton tarım ürünü ile ilgili sözleşmeye varıldığını açıkladı. Song, yoksul ailelerin meyve üretiminin yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 30 oranında yükseleceğini ve aile başı gelir artışının 2 bin yuanı aşacağını belirtti.

Bölgeye özgü sektörleri kalkındırma, yoksulluğu azaltmada en etkili yollardan biri. Hotan'ın Guma ilçesinin köylerinden birinde yaşayan Büvamine Abdülkadir, tavşan yetiştiriciliği yapıyor. 225 tavşanı bulunduğunu ve bu işin ailesine gayet iyi bir kazanç getirdiğini söyleyen Abdülkadir, “10 gün sonra bir şirkete tavşanları satacağım. Her 40 günde bir grup tavşan satıyorum ve yaklaşık 3 bin yuan kazanabiliyorum. Bunun dışında, tekstil fabrikasında çalışıyorum. Ekili arazim de var. Yıllık gelirim 45 bin yuan civarında.” dedi.

Şu an Hotan'da yaklaşık 15 milyon tavşan yetiştiriliyor. Hotan Tavşan Yetiştiricileri Derneği Başkanı Du Jun, "Tavşan endüstrisi, yoksulluğu en kısa sürede azaltma yollarından biri. Köylüler hem iş buldu, hem de para kazandı.” diye konuştu.

Yoksul nüfusa sağlık yardımlarının kapsamı genişliyor

Xinjiang Sağlık Komitesi Başkanı Mutelif Rozi ise, Xinjiang'ın güney kesiminde yoksul nüfusa sağlık yardımı çalışmalarında büyük ilerlemeler kaydedildiğine işaret etti. Rozi, bölgedeki nüfusa yetecek sayıda sağlık kuruluşu ve doktor sağlandığını dile getirdi.

Rozi, “İlçe ve kasabadaki sağlık kuruluşlarının koşulları düzeltilirken, kırsal bölgelerde kayıtlı yoksul nüfusun tümüne temel sağlık ve ağır hastalık sigortaları yapıldı. Ayrıca bölge halkının sağlık yardımı sistemine kaydı gerçekleştirildi.” ifadesini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor