Çin, sigortacılık ve bankacılık sektörlerini yabancı yatırımcılara daha da açıyor

2019-10-16 12:16:56 CRI

Çin yönetimi, ilgili yönetmeliklerde değişiklikler yaparak, sigortacılık ve bankacılık sektörlerini yabancı yatırımcılara daha da açma kararı aldı.

Yabancı sermayeli sigorta ve banka şirketlerinin yönetimine ilişkin yönetmeliklerde değişiklik kararı dün, Çin Devlet Konseyi tarafından onaylandı. Bu konuda yapılan değişikliklerin yayımlandığı tarihte derhal uygulanacağı da açıklandı.

Ülkenin sigortacılık ve bankacılık sektörlerinin yabancı yatırımcılara açılması konusunda daha iyi bir yasal güvence sağlamayı amaçlayan değişiklikler arasında, yabancı bankaların yerel şubeleri üzerindeki denetimin düzeltilmesinin yanı sıra, Çin'de banka kurulması ve iş genişletilmesine ilişkin mevcut kısıtlamaların gevşetilmesi yer alıyor.
Diğer yandan, söz konusu değişikliklerle, yabancı sigorta gruplarının Çin'in anakesiminde yabancı sermayeli sigorta şirketi kurmasına ve yurt dışındaki finans kuruluşlarının yabancı sermayeli sigorta şirketlerinin hissedarı olmasına izin verildi.

Ayrıca Çin'de yabancı sermayeli sigorta şirketi kurmak için başvuru yapan yabancı sigorta şirketlerine yönelik, “sigortacılık sektöründe 30 yıldan uzun süredir faaliyet gösterme” ve “Çin'de kurulan temsilciliğin çalışma süresinin 2 yılı aşması” kısıtlamaları kaldırıldı.

Çin, Dünya Ticaret Örgütü'ne katılırken verdiği taahhütleri yerine getirmek için 2001 ve 2006'da konuya ilişkin yönetmelikler hayata geçirdi.

Çin Bankacılık ve Sigortacılık Denetim ve Yönetim Komisyonu Başavukatı Liu Fushou, konuyla ilgili olarak dün düzenlenen basın toplantısında, söz konusu iki yönetmelikte yapılan değişikliklerle yabancı sermayeli banka ve sigorta şirketlerinin Çin'e giriş koşullarının gevşetildiğini kaydetti. Yönetmeliklerle ayrıca, yabancı banka ve sigorta şirketlerinin Çin'de şube açması ve işlerini genişletmesi açısından daha avantajlı bir ortam yarattığını, böylece daha fazla yabancı kuruluşun Çin'de iş kurmasının sağlanacağını belirtti.

Söz konusu değişikliklerin karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilkeleri doğrultusunda yapıldığına işaret eden Liu, Çin'in özel, kamusal ve yabancı sermayelere eşit muamele gösterdiğini, bu sayede aynı standartlar altında işbirliği ve rekabet yapılmasını sağladığını ifade etti.

Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasından bu yana ülkede yabancı sermayeli banka ve sigorta şirketlerinin sayısı sürekli artıyor. İstatistiklere göre, ülkedeki yabancı sermayeli bankalar bu yılın ikinci çeyreğinin sonu itibarıyla, 41 tüzel kuruluş, 116 banka şubesi ve 151 temsilcilik açtı. Yabancı sigorta şirketleri ise, Çin'de 59 tüzel kuruluş ve 131 temsilcilik açtı. Yabancı sermayeli banka ve sigorta şirketlerinin Çin'deki varlık oranı da, ayrı ayrı yüzde 1,64 ve yüzde 6,36'ya çıktı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor