Yorum: İşbirliği, Çin ve ABD için en iyi seçenek

2019-10-13 18:10:44

Çin ile ABD arasındaki ticaret müzakerelerinin son turu önceki gün Washington'da sona erdi.

İki gün süren müzakerelerde taraflar, iki devlet başkanı tarafından varılan uzlaşı doğrultusunda, tarım, fikri mülkiyet haklarını koruma, döviz kuru, finansal hizmetler, ticari işbirliği, teknoloji transferi ve ihtilafların çözümü gibi alanlarda kapsamlı ilerlemeler sağladı.

İki taraf, daha sonraki müzakereler için gerekli düzenlemeleri ele aldı ve nihai bir anlaşmaya varılması yönünde birlikte çaba harcama hususunda mutabık kaldı.

Ticaret müzakerelerinde görülen iyi yöndeki bu gelişme, küresel borsalarda da olumlu yankı uyandırdı. Piyasalar, böylelikle güçlü ve net bir mesaj vermiş oldu: Çin-ABD ticari ilişkilerinin geliştirilmesi, Çin'e, ABD'ye ve tüm dünyaya yarar getirecek.

Çin ve ABD'nin birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değil. Tarafların işbirliği yapmaları hâlinde çifte kazanç elde edeceklerine, karşılıklı zıtlaşma içine girmeleri durumunda ise bundan zararlı çıkacaklarına şüphe yok.

İşbirliği, Çin ve ABD'nin önündeki en iyi seçenek. Son müzakerelerde alınan karara göre, iki taraf nihai bir anlaşmaya varmak için çalışmaya devam edecek. Bu hedefe ulaşmak için ise görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak, aynı yönde adım atmak, işbirliğini yoğunlaştırmak ve anlaşmazlıklara doğru şekilde yaklaşmak gerekiyor. İki ülkenin, bir nihai anlaşmaya doğru adım adım ilerlemesi şart. Bu, yalnızca Çin ve ABD'ye değil, tüm dünyaya yarar getirecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor