Ekolojik medeniyette dünyaya “Çin mührü”

2019-10-09 11:15:35

Çin'in başkenti Beijing'de düzenlenen 2019 Dünya Bahçecilik Fuarı (Expo 2019 Beijing) bugün sona eriyor.

5 ay süren Uluslararası Bahçecilik Fuarı 9 milyon 340 bin ziyaretçi ağırladı.

503 hektarlık alanda yüzden fazla farklı türde pavyonlar inşa edildi. Fuar alanına 230 bin ağaç dikildi. Yurtiçi ve yurtdışından 8 binden fazla bahçe örneği ve 820'den fazla türde sebze, meyve ve bitkisel ilaçlar sergilendi. Fuar, insan ile doğanın uyumunu yansıtmaya çalıştı.

Çin Ticareti İlerletme Konseyi (ÇTİK) Başkanı ve Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı Organizasyon Komitesi Müdür Yardımcısı Gao Yan dün Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından düzenlenen basın toplantısında fuarın 9 milyon 340 bin ziyaretçi ağırladığını söyledi.

Gao Yan, “Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı, katılan ülke sayısı bakımından dünyanın en büyük bahçecilik fuarıdır. 110'dan fazla ülke ve uluslararası örgüt ile Çin'in 31 eyaleti, Hong Kong, Macao ve Taiwan dahil olmak üzere 120'den fazla katılımcı fuara katıldı. Fuar, 28 Nisan'da kapılarını açmasından bu yana düzenlenen 3 bin 284 temalı etkinlikle 9 milyon 340 binden fazla ziyaretçi çekti. Katılımcılar, fuarın dünya bahçecilik tarihine ‘Çin mührü' bırakacağını ve gelecekte A1 kategorisinin kriteri olacağını söyledi.” diye konuştu.

Çin Çiçek Birliği Başkanı ve Beijing Dünya Bahçecilik Fuarı Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Jiang Zehui, fuarın ekolojik medeniyet inşası kavramını tanıttığını ve farklı ülkelerin bahçe kültürleri arasındaki işbirliğini güçlendirdiğini söyledi.

Jiang Zehui, “2019 Dünya Çiçek Konseyi, 71. Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Yıllık Toplantısı ve Uluslararası Yeşil Şehir Forumu fuar sırasında düzenlendi. 69 ülkeden ve 6 uluslararası kuruluştan gelen 300'den fazla kişi, ilgili toplantılarda kendi raporlarını açıkladı ve 2019 Dünya Çiçek Kongresi Beijing Bildirisi yayımlandı. Bunlar dünya bahçecilik tarihinde ilk oluşturdu.” ifadesini kullandı.

Kapanış töreninden sonra fuar alanı ekolojik medeniyet merkezi olarak hizmet verecek ve 2022 Kış Olimpiyatları kapsamında yeni roller üstlenecek.

Öte yandan Çin Başbakanı Li Keqiang bu akşam 2019 Beijing Uluslararası Bahçecilik Fuarı'nın kapanış törenine katılacak ve bir konuşma yapacak.

Pakistan, Solomon Adaları, Kamboçya, Kırgızistan ve Azerbaycan gibi ülkelerin liderleri ile Uluslararası Sergi Bürosu ve AIPH yetkilileri dâhil olmak üzere 900'den fazla temsilci kapanış törenine katılacak.

  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor