“Çin'in kalkınması küresel ekonomiye dev katkılar yaptı”

2019-09-25 11:51:27 CRI

“Çin'in kalkınması küresel ekonomiye dev katkılar yaptı”

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ulusal İstatistik Bürosu Başkanı Ning Jizhe, Çin'in küresel ekonominin büyümesine katkı oranı açısından dünyada ilk sırada bulunduğunu söyledi.

Ning, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıldönümü nedeniyle dün düzenlenen basın toplantısında, Çin ekonomisine dair veriler aktardı.

1952-2018 yılları arasında, Çin'de kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılası 70 kat artarak, 119 yuandan (yaklaşık 17 dolar) 64.600 yuana yükseldiğini belirten Ning, ülkenin kapsamlı gücü ve üretim kapasitesi ile halkın yaşam seviyesinin gözle görülür şekilde yükseldiğini vurguladı.

Ning Jizhe, şunları söyledi:

“Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, mal ticareti ve döviz rezervi bakımından dünyada ilk sırada; hizmet ticareti, yabancı sermaye kullanımı ve dış yatırım açılarından ise dünyada ikinci sırada bulunuyor. Çin, telekomünikasyon, nükleer enerji, insanlı uzay çalışmaları, kuantum mekaniği, derin deniz faaliyetleri ve süper bilgisayar gibi alanlarda büyük başarılar kaydetti. 2018 yılında Çin vatandaşlarının kişi başı harcanabilir geliri 1949 yılına göre 59,2 kat, kişi başına düşen tüketim miktarı ise 1956 yılına göre 28,5 kat arttı.”

“Çin, küresel barış ve refahın sağlanmasında büyük rol oynuyor”

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı Ning, son 70 yılda ülkenin eğitim, kültür, sağlık, spor, sosyal güvenlik, yoksulluğun azaltılması ve çevre koruma gibi alanlarda da büyük ilerlemeler kaydettiğini söyledi.

Geleneksel bir tarım ülkesinden sanayi ülkesine dönüşen Çin'in, BM'nin sanayi sınıflandırmasındaki tüm kategorileri karşılayan tek ülke olduğuna işaret eden Çinli yetkili, ülkenin küresel barış ve refahın sağlanmasının yanında, uluslararası düzenin korunmasında da büyük rol oynadığını ifade etti.

Ning Jizhe, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biri olan Çin, yurt dışına en çok barış gücü personeli gönderen ülkelerden biri. Çin'in ekonomik kalkınması, küresel ekonomik büyümeye dev katkılar yaptı. Çok taraflılık ve serbest ticaret ilkelerine destek veren Çin, BM başta olmak üzere, uluslararası kuruluşların faaliyetlerine de etkin şekilde katılıyor. Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifi, 160'tan fazla ülke ve uluslararası örgüt tarafından övgüyle karşılandı.”

Farklı sektörlerde dışa açılma sürecek

Öte yandan, basın toplantısında, Çin'in merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası'nın Başkanı Yi Gang da söz aldı. Yi, Çin'de finans sektöründeki reformların derinleştirildiğini, giderek dışa açılan finans sektöründe adil bir rekabet sisteminin kurulduğunu belirtti.

Yi Gang, 4 bin 500'den fazla bankanın bulunduğu Çin'in sahip olduğu toplam finansal varlıkların 300 trilyon yuan ile dünyada ilk sırada yer aldığını söyledi.

Çin'in tahvil ve hisse senedi piyasaları ile sigorta sektörünün büyüklüğü açılarından dünyada ikinci sırada bulunduğuna işaret eden Yi, ülkenin 3,1 trilyon dolarlık döviz rezerviyle de dünya birincisi olduğunu ifade etti.

Çinli yetkili, şu an bankacılık ve sigorta sektörleri ile hisse senedi piyasalarında dışa açılmanın sürdüğünü, söz konusu alanlarda yabancılar için hisse sınırlamasının 2020'ye dek kaldırılacağı bilgisini verdi.

Yi Gang, şu an Çin'deki yabancı sermayeli bankaların şube sayısının 989'a ulaştığını, ülkede yabancı sermayeli hisse senedi şirketlerinin 13, yabancı sermayeli sigorta şirketlerinin ise 57 şube açtığını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor