Hong Kong'ta değişik çevrelerden yönetime destek

2019-09-17 11:11:44 CRI

Hong Kong Çinli İthalatçılar ve İhracatçılar Birliği, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle dün bir resepsiyon düzenledi.

Etkinliğe, Hong Kong Özel İdare Bölgesi Amiri Carrie Lam ve bölgenin çeşitli çevrelerinden isimler katıldı. Bölgenin önde gelen isimleri, yerel yönetimi destekleyerek, Hong Kong'un geleceğinin “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesi ışığında daha güzel olacağına inandıklarını ifade etti.

Carrie Lam etkinlikte yaptığı konuşmada, Hong Kong'un fırsatlardan yararlanarak, ulusal kalkınmaya aktif olarak katılacağını ve mevcut zorlukların üstesinden gelmek için bir dizi önlem hayata geçirdiğini belirtti.

Bu yıl Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünün kutlandığını hatırlatan Lam, reform ve dışa açılma politikası uygulanmasından bu yana geçen 40 yılda ülkede ekonomi, toplum ve yaşamla ilgili her alanda büyük gelişmeler kazanıldığını dile getirdi.

Hong Kong'un da bu fırsatlardan yararlanarak, ulusal kalkınmaya aktif bir şekilde katılacağına dikkat çeken Lam, “Geçmiş gözden geçirildiğinde, Hong Kong'un daima anakesimi dünyadaki diğer ülkerle bağlayan bir köprü rolü üstlendiği görülüyor. Yabancı şirketleri çekmenin yanı sıra, anakesimdeki şirketlerin yurtdışına açılmasına da yardımcı oluyor. Geleceğe bakıldığında ise, Hong Kong, Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez bölgesi ile Kuşak ve Yol inşasına aktif şekilde katılmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Lam, son birkaç aydır Hong Kong'da yaşanan kaosun, bölgenin finans, yaşam, dış ticaret, turizm ve perakende sektörlerinde olumsuz etkiler yarattığına ve ekonominin gerilemesine yol açtığına işaret etti. Lam, bu nedenle Hong Kong yönetiminin şirketleri destekleyecek, istihdamı arttıracak ve vatandaşların sorunlarını çözecek bir dizi önlem aldığını hatırlattı.

Hong Kong Çinli İthalatçılar ve İhracatçılar Birliği Başkanı Lam Lung On ise, Hong Kong'un, anakesimin güçlü desteği sayesinde zorlukların üstesinden gelerek, gelişebildiğini söyledi.

Lam Lung On, “Hong Kong ne zaman bir zorlukla karşılaşsa anakesimden hep güçlü bir destek aldı. Bu sayede, bütün zorlukları yenebiliyoruz. Sanayi ve ticaret de sürdürülebilir şekilde gelişebiliyor. Dolayısıyla, anavatanın güçlü olması bizim için bir güvence. ‘Bir Ülke, İki Sistem' ilkesi, Hong Kong'un uzun vadeli refahına ve istikrarına güvence sağlıyor.” diye konuştu.

Çin'in Barışçıl Birleşmesini İlerletme Hong Kong Derneği (HAPPRC) Başkan Yardımcısı Qiu Weiming ise, Hong Kong'un anavatanın bölünmez bir parçası olduğunu vurguladı. Qiu ayrıca, Hong Kong'un anavatanın dışa açılma fırsatlarından yararlanarak ve güçlü piyasasının desteğini alarak kendine güzel bir gelecek yaratması gerektiğinin altını çizdi.

 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor