Yorum: Yatırımcıların gözdesi Çin

2019-09-10 19:53:02 CRI

Yorum: Yatırımcıların gözdesi Çin

2019 Xiamen Uluslararası Yatırım ve Ticaret Fuarı (Xiamen Fuarı) başladı, sadece 8 Eylül'de yapılan Kuşak ve Yol Tarım Ürünleri Fuarı'nda imzalanan sözleşmelerin değeri 29,5 milyar yuanı geçti.

Bununla beraber Xiamen Ticaret Fuarı sırasında Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü tarafından resmen yayımlanan “Dünya Yatırım Raporu 2019 (Çince versiyonu)”a göre, doğrudan küresel yabancı yatırımlar son üç yıl arka arkaya düşüş gösterirken, Çin'in çektiği yabancı sermaye yükseldi. Bu "bir düşüşe bir yükseliş", Çin'in küresel yatırımcıların gözdesi olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Devam eden 2019 Xiamen Uluslararası Yatırım ve Ticaret Fuarı'na Coca-Cola, DuPont ve Schneider gibi dünyaca ünlü çok uluslu şirketler dâhil yaklaşık 130 ülke ve bölgeden çok sayıda firma katıldı.

ABD'nin tek taraflı olarak başlattığı ticari sürtüşme, dünya ekonomisine belirsizlik getirmiş ve çok uluslu şirketlerin dünya çapında sermaye dolaşımını büyük ölçüde azaltmış olsa da, Çin'in “yazılım ve donanım” bakımından birçok avantajı, yabancı şirketlerin Çin piyasasından vazgeçmemesini ve Çin'in küresel yatırımcıların gözdesi olmaya devam etmesini sağladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor