Çin Xinjiang Kültürel İletişim Heyeti: Dünya'ya gerçek Xinjiang'ı tanıtacağız

2019-09-09 14:15:04 CRI

Çin Xinjiang Kültürel İletişim Heyeti, 6-8 Eylül günlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te iki günlük ziyaret gerçekleştirdi. Heyet, Fransa'daki çeşitli çevrelerle iletişime geçerek yerel topluma Xinjiang'daki gerçek olguları aktardı.

Heyet, sırasıyla Fransa Müslüman Derneği, Fransız uzman ve akademisyenler ve bu ülkede yaşayan Çinli göçmenlerle Xinjiang'daki etnik, dini, ekonomik ve sosyal kalkınma projeleri üzerine kapsamlı ve detaylı bilgi paylaşımında bulundu.

Heyet başkanlığını yürüten Çin Sosyal Bilimler Akademisi Sınır Bölgeleri Araştırma Enstitüsü Başkanı Xing Guangcheng, yaptığı konuşmada, heyetin bu gezisinin Fransa'daki siyasi, akademik, dini ve sosyal topluluklara Xinjiang'ın seslerini aktararak diyalog yoluyla Xinjiang'la ilgili yanlış anlama ve önyargıları ortadan kaldırmayı amaçladığını kaydetti:

“Herkesin bizimle aynı fikirde olmasını beklemiyoruz, ama bizi kötü niyetle karalayanlara karşı kayıtsız kalamayız. Dünyaya gerçek Çin'i ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ni anlatacağız.”

Heyet, sohbet toplantısında Xinjiang'ın tarihini ve gelişme durumunu Fransız akademisyenlere tanıtarak onlarla Xinjiang'da terörle mücadele, aşırıcılığın giderilmesi ve mesleği eğitim merkezleriyle ilgili çalışmalar gibi içerikleri ele aldı. Xinjiang'a gitmiş olan Fransız yazar Sonia Bressler, Xinjiang'da bizzat gördüğü manzarayla ilgili övgü dolu sözler söyledi:

Çin Xinjiang Kültürel İletişim Heyeti: Dünya'ya gerçek Xinjiang'ı tanıtacağız

“Xinjiang'ın merkezi Urumçi'ye gittim, uzmanlarımızın oraya gitmelerini tavsiye ediyorum. Orası mükemmel bir yer. Hayallerimizin ötesinde çok farklı bir yer. Urumçi modern bir şehir. Oradan Beijing'e giden hızlı tren bile var. Xinjiang'da bir yanda güzel dağ manzaralarını seyredebilirsiniz, diğer yanda da iyi korunmuş tarihi eserleri görebilirsiniz.”

Bressler, Xinjiang'dan Fransa'ya döndükten sonra ilgili kitaplar yayımlamıştı. Çoğu Fransız'ın Xinjiang'la ilgili bilgilerinin az ve eski olduğunu hatırlatan Bressler, Çin ve Fransa'nın daha fazla benzer ziyaretlerle iletişim içinde kalmasının Fransız toplumunun Xinjiang'la ilgili daha fazla bilgi edinmesine yardım sağlayacağına değindi:

“Böyle bir etkinlik iletişim için çok gerekli. Fransız uzman ve akademisyenler Xinjiang'la ilgili gerçek bilgileri edinmeliler ve bölgede ne yaşandığını bilmeliler.”

Bressler'in önerileri, iletişim etkinliğine katılan birçok Fransız uzmandan tam not aldı. Fransız bankacı ve ekonomist Pascal Ordonneau, Çin'i, özellikle Xinjiang'ı tanıtma faaliyetlerinin diğer taraflar yerine bizzat Çinliler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Çinli heyetin ziyaretinin Xinjiang'ı tanıma kapısını açtığına dikkat çeken Fransa-Çin Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı Lyazid Benhami, çoğulcu kültüre sahip olan Çin'i anlamak için Xinjiang'ın iyi tanınması gerektiğini söyledi.

Heyet, ayrıca Fransa'da yaşayan Çinli göçmenlerin temsilcileriyle bir araya gelerek, onlara Xinjiang'ın istikrarı ve kalkınma konuları hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

Çin Xinjiang Kültürel İletişim Heyeti Başkanı Xing Guangcheng, Paris ziyaretinin bitiminde yaptığı konuşmada, iki gün süren kültürel iletişimde kendisinin Fransa'daki çeşitli çevrelerin Xinjiang'ı tanıma niyetlerini bizzat algıladığını dile getirdi. Xing Guangcheng, dünyaya gerçek Xinjiang'ın tanıtılması için ilgili diyalogun güçlendirileceğini sözlerine ekledi:

“Bir taraftan Çinli bilginler ve yetkililer yurt dışına gönderilir. Diğer taraftan Fransa dahil diğer ülkelerin uzmanları ülkemize davet edilerek, seminer ve gezi yoluyla gerçek Xinjiang'ı tanımaları sağlanabilir.”

Gezinin ilk durağı olan Almanya'dan Fransa'ya geçen Çin Xinjiang Kültürel İletişim Heyeti daha sonra İngiltere'ye geçerek kültürel iletişim faaliyetlerini sürdürecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor